Szokott fájni a fejed? Amikor nagyon fáj, akkor te is be szoktál kapni egy aszpirint? Az aszpirin azonban nem csak nekünk segít, hanem a növényeink egészségének is jót tesz. De természetesen a mérték és az, hogy melyik növényt támogatjuk meg vele, egyáltalán nem lényegtelen. A paradicsom mindenesetre örülni fog neki!

Ezért tesz jót az aszpirin a növényeknek

Az aszpirin hatóanyaga az acetilszalicilsav, egy szalicilsav-származék, amely a természetben is megtalálható, például a fűzfa kérgében. Sőt, a növények stresszhelyzetben maguktól is képesek kis mennyiségű szalicilsav termelésére.

A szalicilsav segít, hogy a növény átvészelje a különböző stresszhelyzeteket, mint amilyen például egy fertőzés, egy kártevő támadása vagy a szárazság. A növényeknek adott aszpirines víz pedig segít, hogy a növény jobban csírázzon és ellenállóbb legyen a különféle betegségekkel és kártevőkkel szemben - tudjuk meg az nlc.hu írásából.

A szalicilsav kulcsszerepet játszik a növényi hormonális szabályozásban is, ezért képes befolyásolni a növekedést és a fejlődést. Éppen ezért az aszpirin a veteményesben is hatásos, hiszen képes növelni egyes növények méretét és terméshozamát. De a szalicilsav sem csodaszer, és nincs is minden növényre ilyen hatással. Azonban az Egyesült Államok Mezőgazdasági Minisztériuma megállapította, hogy a szalicilsav fokozott immunválaszt vált ki a burgonyafélék családjába tartozó növényekben.

A kutatások szerint az aszpirines víz alkalmazása felgyorsíthatja a magok csírázását, növelheti a növények méretét és a terméshozamot. Ehhez oldjunk fel egy aszpirintablettát 4 liter vízben, és háromhetente permetezzük a növényeinkre a vegetációs időszak alatt.

A gombás fertőzések és kártevők ellen is segíthet az aszpirin, mivel erősíti a növények természetes immunválaszát. Az Amerikai Mezőgazdasági Minisztérium kutatásai pedig azt igazolták, hogy a szalicilsav hatására a növények aktívabb védelmi reakciót mutattak mind a különböző kórokozókkal, mind a környezeti hatásokkal szemben.

Ezek a növények lesznek hálásak neked a szalicilsavért

A szalicilsav még a vágott virágokat is tovább tartja életben. Az aszpirin ugyanis lelassítja az etilén termelődését, amely a virágok hervadását okozza. Oldjunk fel fél tablettát egy liter vízben, és ebbe állítsuk a vágott virágokat. A leghálásabb a rózsa lesz ezért a kis segítségért.

aszpirin növény kert

A növények is hálásak lehetnek az aszpirinért. Fotó: Shutterstock

De a veteményesben is örülni fognak az aszpirinnek a növények. A legnagyobb eredményt a padlizsán, a paprika, a paradicsom és a burgonya érheti el az aszpirines segítséggel.

Ne vidd túlzásba az aszpirint

Azonban úgy, ahogyan az emberek, úgy a növények számára is lehetnek káros mellékhatásai az aszpirinnek. Ha túllépjük a megfelelő adagot, vagy nem megfelelően hígítjuk, a növényeken barna foltok alakulhatnak ki, valamint lombozatuk úgy nézhet ki, mint amelyik megégett.

Emiatt érdemes az aszpirines vizet megfelelő hígításban, kora reggel permetezni a növényekre, hogy a leveleik meg tudjanak száradni még este előtt. Ne kezdjük rögtön az összes növényt aszpirinnel kezelni. Érdemes először kis területen tesztelni az aszpirin hatását.

Nem csak az aszpirin segíthet a paradicsomnak

Minden növény esetében fontos, hogy olyan mellé kerüljön, amelyik támogatja a fejlődésben, esetleg megvédi a különféle betegségektől és kártevőktől.

Az allelopátia a neve a növények, algák, baktériumok, korallok vagy gombák azon tulajdonságának, ami lehetővé teszi, hogy szerves vegyületek kibocsátásával szomszédaik életfolyamatát befolyásolhassák. Elősegíthetik azok növekedését, vagy akár gátolhatják a csírázásukat. Ez nem egyenlő azzal, hogy a túl közel ültetett növények elvonják a másik elől a tápanyagot. A allelopátia fontos szerepet játszik a gyomírtásban is.

Az allelopátiás tulajdonságok a gyomírtásban is segítségünkre lehetnek. Ha a gyomos területeket ilyen növényekkel mulcsozzuk, meg tudjuk védeni a növényeinket. Gyomosodást gátló hatása van például a paprika lomblevelének, hiszen az fenolt tartalmaz, amely gátolja a paréj, a libatop, a fekete csucsor és a lándzsás útifű elszaporodását.

A paradicsomot például eszünkbe se jusson a burgonya mellé ültetni. Mivel a burgonya és a paradicsom egy családba tartozik, hasonló betegségeik és kártevőik vannak, így a burgonyabogár is mindkettőt megtámadja, de a burgonyavész is jelentős károkat okozhat a paradicsom termésében.

De a paprika és a padlizsán mellé sem jó ötlet paradicsomot ültetni, hiszen szintén ugyanazok a betegségek és kártevők támadhatják meg őket, mint például a lisztharmat, a takácsatkák és a fonálférgek.

A kukorica nem csak árnyékot vet a paradicsomra, de még a gyapottok bagolylepkét is vonzza, melynek hernyói a paradicsomnövényeket is megtámadhatják.

De a paradicsom és a bazsalikom is jó barátok, hiszen a bazsalikom mellett a paradicsom nemcsak jobban fejlődik, de még a levéltetvek, a pókhálós atkák és az üvegházi fehérlepke támadásaival szemben is megvédi őt a bazsalikom. Ezenkívül a bazsalikom vonzza a méheket, amelyek beporozzák a paradicsom virágait.

A fokhagyma és a hagyma is megvédi a paradicsomot a kártevőktől, hiszen illatával messzire űzi azokat. De a saláta, a spenót és a sárgarépa is kiváló társaság a paradicsom számára.

A növényeink tehát meghálálják az extra törődést és azt is, ha tudjuk, milyen szomszédok hatnak jól rájuk.