Az agrarheute.com hírportál egy kényszerű agrotechnikai beavatkozásról számol be. Ausztriában ugyanis a termesztők, a neonikotinoid szerek tilalma miatt, tétlenül voltak kénytelenek végignézni, hogy a lisztes répabarkó pusztító kártétele nyomán ki kellett szántani 4.000 hektár cukorrépát (a teljes osztrák vetésterület mintegy 10%-át), mivel más hatékony szer egyelőre nincs a kártevő ellen.

cukorrépa

A lisztes répabarkó pusztító kártétele nyomán ki kellett szántani 4.000 hektár cukorrépát – fotó: pixabay.com

A kártételt észlelve még a vetés egy része megmenthetőnek látszott, végül azonban a teljes területet ki kellett szántani, mivel a répabarkó állomány a védekezés lazulása nyomán rendkívül gyors szaporodásnak indult (egy nőstény mintegy 200 petét rak), ezért a kártétel olyan mértékű volt, hogy felülvetéssel egyáltalán nem volt érdemes próbálkozni.

A szóban forgó területnek a cukortermése nagyon fog hiányozni az ország ellátásából, mivel az Bécs város egyévi teljes fogyasztását fedezhette volna.

A répabarkó által károsított teljes vetésterület egyébként a kiszántottnak mintegy kétszeresére becsülhető.

Szakértők szerint a megmaradt területeket ott is le kell permetezni, ahol a répabarkó kártétele egyelőre nem tapasztalható, mivel nem lehet tudni, hogy a talajban elrejtőző kártevő pontosan mikor aktivizálódik. Más európai országokban előforduló, hasonló méretű kártételről nincs tudomásunk.