Nem minden esetben igaz, hogy a pálinka vagy bor jobbá válik a kora előrehaladtával. Az italok ugyanis idővel megváltoznak, de sajnos nem feltétlenül az előnyükre. A következőkben megtudhatod, hogy mire számíthatsz, ha hosszabb ideig tárolod az italaidat odahaza.
A fény hatására a pálinkában olyan kémiai folyamatok indulhatnak el, ami miatt egy egészségre káros vegyület keletkezhet – fotó: pixabay.com
Tények a pálinkáról
Sokan a jobban sikerült pálinkáikból félretesznek néhány üveggel, mert úgy vélik, hogy ezek az italok az idő előrehaladtával egyre jobbá válnak. De ez sok esetben nem így van. Tény, hogy a gyümölcspárlatok az alkoholtartalmuk miatt valóban sokáig elállnak, de az ízük idővel megváltozhat, az aromái gyengébbek lesznek - bár fogyaszthatóak maradnak, de az élvezeti értékük jelentősen csökken.
A pálinka sok itallal ellentétben az idő múlásával nem fog fejlődni, jobbá válni - szerencsésebb esetben hasonló marad, mint amikor az üvegbe került.
Ehhez az kell, hogy bontatlan állapotban a fénytől elzárva, hűvösebb helyen tárold. Miért? Mert a fény hatására a készítményben olyan kémiai folyamatok indulhatnak el, ami miatt egy egészségre káros vegyület, az etil-karbamát feldúsulhat benne. Ez javarészt a csonthéjas gyümölcsökből készült párlatokra jellemző.
Az etil-karbamát a fermentált élelmiszerekben és alkoholos italokban természetesen előforduló vegyület. ami azok készítése, feldolgozása és tárolása során keletkezik. Megtalálható például a kenyérben, a joghurtokban, a borokban, sörökben, tömény szeszesitalokban. Előanyagai között szerepel a hidrogén-cianid, a karbamid és az etanol. A Nemzetközi Rákkutatási Ügynökség (IARC) 2007-ben kiadott véleményében az etil karbamátot „valószínűleg rákkeltő" (Group 2A) csoportba sorolta.
A pálinkákat a felbontásuk után célszerű a hűtőben tárolni, az ital így is gyorsan veszíthet az élvezeti értékéből. A hideg tompíthatja a pálinka ízét és illatát. A pálinka legmegfelelőbb fogyasztási hőmérséklete 16-22 fok között változik.
A pálinka sok itallal ellentétben az idő múlásával nem fog fejlődni, vagy jobbá válni – fotó: pixabay.com
Meddig tárolható el a felbontatlan palack bor?
A borok is változó ideig tárolhatóak el - néhány üveget ajánlott felbontani 1-2 éven belül, de egyes palackok akár évtizedekkel a magvásárlásuk után is élvezhetők.
Az eltarthatóság sok tényező függvénye: függhet a bor évjáratától, a származási helyétől, a készítésének és a tárolásának módjától.
Ha az italt az elkészítésekor reduktív eljárással tankokban érlelték, akkor az gazdag gyümölcsös, virágos aromákban. Az ilyen borkészítményt (főként a fehér- és a rozé borok tartoznak ide nagyobb arányban) mielőbb érdemes felbontani, mert néhány év alatt a frissítő íz- és illatvilágát elveszítheti.
Azonban, ha oxidatív eljárással hordós érlelést kapott, akkor azzal azok az érlelési jegyek kerülhetnek előtérbe, ami miatt tovább marad tárolható.
Természetesen ezeket sem lehet a végtelenségig raktározni, mivel a hordós érlelés miatt a velük kapcsolatba került oxigén egy idő után kedvezőtlenül módosíthatja a termék aromáit.
A hosszabb idejű tárolásra általában a magasabb tannintartalmú vörösborok alkalmasak - ez nagyjából 5-6 évet jelent, de kiemelkedő minőség esetén ezek az italok akár 8-12 évig is kellemesek maradhatnak.
A leghosszabb tárolásra a magas maradékcukor-tartalmú borok alkalmasak - például egy jobb minőségű tokaji szamorodni eláll akár 30-40 évig is, míg egy öt-hat puttonyos aszú, vagy egy aszúesszencia még ennél is jóval tovább tárolható.
A hosszabb idejű tárolásra általában a magasabb tannintartalmú vörösborok alkalmasak – fotó: pixabay.com
Hogyan tárold a pálinkát?
Ha egy jó pálinkát sokáig szeretnél élvezni, fontos, hogy a megfelelő körülmények között tárold. Ehhez nem kell más, mint némi odafigyelés és néhány tanács megfogadása:
- a bontatlan pálinkát otthon fénytől elzárt, vagy alacsony fényerősségű helyen tárold
- a párlatoknak nem tesz jót a túlzottan meleg-, de a túlságosan hideg környezet sem. Éppen ezért a pálinkánkat érdemes szobahőmérsékleten, vagy néhány fokkal ezalatt tárolni.
- a palacknak mindig álló helyzetben kell lennie - ez a bontott italok esetén kifejezetten megszívlelendő tanács, hiszen minél nagyobb felületen éri oxigén az italt, az annál gyorsabban fog veszíteni az élvezeti értékéből
Nem minden esetben igaz, hogy a pálinka vagy bor jobbá válik a kora előrehaladtával, de megfelelő tárolással a jó pálinka tiszta és gyümölcsös íze sokáig megmarad.