Kevesebb termést, de megszokott minőséget várhatunk idén a szilvától. Legyen szatmári, vagy sligovica, a lila gyümölcsnek jót tett a csapadékos nyár, és habár tavasszal a fagy itt is problémát okozott, a szilvától szerencsére nem kell elbúcsúznunk. Nem úgy mint más növényektől – írja a novenyvedoszer.hu

szilva

Kevesebb termést, de megszokott minőséget várhatunk idén a szilvától – fotó: pixabay.com

A hazai gyümölcstermesztők közül sokan nem voltak elégedettek az idei szezonnal, ez alól talán csak a szilvatermesztők képeznek kivételt.  A csapadékos időjárásnak köszönhetően a szilvának ugyanis nem volt olyan rossz éve. A tavaszi fagyok miatt ugyan a termésátlag némileg elmarad a tavalyitól, de a minőséggel nem lesz gond.

Ezt erősítette meg Nádosi Ferenc, a Magyar Agrár és Élettudományi Egyetem Ceglédi Gyümölcstermesztési Kutató Állomásának vezetője is, aki elmondta: nem olyan tragikus a helyzet a szilvánál, mint például a bogyós gyümölcsök esetében, amelyeknél a klímaérzékenység és a kézi munkaerő igény miatt évek óta sokkal rosszabbak a kilátások.

A szilva hagyományosan magyar gyümölcsnek számít Idén lehet, hogy országszerte kisebb lesz a termésátlag és amennyiség a tavalyihoz képest, de a minőségre nem lehet panasz a csapadékos időjárás miatt. Kevesen gondolnák, de a legjobb ízű hazai fajták valójában német nemesítésűek, de a besztercei fajtakör pedig hagyományosan magyarnak számít, viszont az ültetvényeken azt tapasztaljuk, hogy az újabb vírusfertőzések miatt gyorsan romlik az állapotuk. Az újabb nemesítésekben már vírusrezisztencia tulajdonságok vannak a fajták között, amelyek nagyobb gyümölcsöt hoznak és bőtermők, kevésbé érzékenyek a klimatikus változásokra, ráadásul rendkívül jó ízük van

– összegezte Nádosi Ferenc.

szilva

A szilváról egyáltalán nem kell lemondanunk – fotó: pixabay.com

Mint elmondta a málnától, áfonyától és ribiszkétől valóban el kell búcsúznunk, de a szilvától nem. Ennek az az oka, hogy az önmagában is magas tűrőképességű növényből egyre jobb terméshozamú fajtákat képesek nemesíteni.

A szakember szerint két irányzat kezd kialakulni a nemesítésben és ennek megfelelően a fajta felhasználásban: az ipari szilvából kiváló lekvár és pálinka készíthető, ezért ettől a továbbiakban sem kell elköszönnünk.

A technológiai fejlődésnek és az ültetvények szerkezetátalakulásának köszönhetően iparilag jól rázható szilvafajtákat nemesítenek,  ezeket jól lehet géppel betakarítani.

Mindez nagy termésmennyiséget és kiváló ízt eredményez, ráadásul a szilva a feldolgozásra is alkalmas és nagy a cukortartalma.

A másik felhasználási irány a kézzel szedett, asztali minőségű, friss fogyasztásra szánt szilva jelenti, ami nagyobb méretű és rendkívül jó ízű. A szilva nemesítése során jól sikerült megtalálni a korai és a késői irányban a különböző fajtákat, emiatt a szezon is kitolódhat.

A szilváról egyáltalán nem kell lemondanunk, sőt más gyümölcsök jellegzetes betegsége és a kajszinál nagy gondokat generáló fagyprobléma a szilvát nem érinti, ezért olyan helyeken is lehet és érdemes a termesztésével foglalkozni, ahol más gyümölcsfajták termése kétséges.