A Copernicus Data Space Ecosystem az az innovatív megoldás, ami mindenki számára elérhetővé teszi a műholdas távérzékelést – ez pedig különösen fontos a mezőgazdaságban dolgozók számára.
A PREGA 2025 Konferencián dr. Zlinszky András (community evangelist, Sinergise Solutions GmBH) az előadása során részletesen bemutatta, hogy a műholdfelvételek milyen gyakorlati hasznot képesek biztosítani a gazdáknak: például segítenek megérteni a parcellákon belüli eltéréseket, optimalizálni a talajmintavételi pontokat, és akár hosszú távon követni lehet velük a hozamokat vagy a földhasználati mintázatokat.
Ennek ellenére sokan még mindig nem használják ki ezeket az adatokat, három fő akadály miatt:
- az adattárolás nehézsége
- a nagy számítási igény
- valamint az elemzések standardizálásának hiánya
Ezek a problémák azonban napjainkra gyakorlatilag megszűntek, mert az adatok nemcsak nyilvánosan hozzáférhetők, hanem streamelhető formában is elérhetők – hasonlóan módon ahhoz, ahogy a zenét már nem kazettáról, hanem Spotify-ról hallgatjuk. Nem kell többé nagy tárhely vagy csúcskategóriás hardver, mert az adatok feldolgozása és azok tárolása a felhőben történik, azokat nem kell letölteni, tömöríteni vagy nagy gépeken futtatni az elemzést.
Dr. Zlinszky András a PREGA X Konferencián – fotó: Agroinform.hu
Az adatok szabadon elérhetők, 10 méteres felbontással és 5 napos gyakorisággal
Szabadon elérhetők az Európai Űrügynökség által biztosított Sentinel műholdképek, a felhasználók ezeket API-kon keresztül automatikusan lekérhetik és feldolgozhatják. A rendszer egy JupyterLab nevű, online felületen keresztül használható, ahol bárki képes programozói alapismeretekkel saját elemzéseket végezni akár nagy adatállományokon is, előképzettség nélkül.
A mezőgazdasági döntéshozatalban a Copernicus rendszer valós segítséget nyújt: akár azt is vissza lehet nézni, hogy egy adott területen milyen volt a vegetáció éveken keresztül, hol célszerű felhagyni a műveléssel, vagy éppenséggel melyik földbe érdemes befektetni. Ez nemcsak a gazdáknak nyújt hasznos információkat, hanem a tanácsadóknak, hitelezőknek és támogatási rendszereknek is – precízebb döntéseket hozhatunk a tervezés, földvásárlás vagy támogatási igények során.
A nyílt és jól dokumentált adatelérési lehetőségek a mezőgazdasági startupok és szolgáltatók számára is új utakat nyitnak, hiszen a rendszer mindig lehetőséget biztosít arra, hogy bárki gyorsan, nagy beruházás nélkül kezdjen fejleszteni, tesztelni és akár a piacra lépni a saját megoldásaival. Mindez még hatékonyabbá teszi a távérzékelés világát.
Összességében a Copernicus Data Space Ecosystem egy olyan transzformatív technológiai lépés, amely a rendelkezésünkre bocsájtja az űrből származó adatokat, és lehetővé teszi, hogy azokból bárki tudást és értéket teremtsen.
A Copernicus Data Space Ecosystem nyílt műholdkép böngészője a következő linken érhető el: https://browser.dataspace.copernicus.eu/