A baktövis vagy kínai csüdfű (Astragalus) Mongólia egyik gyakran alkalmazott gyógynövénye, ami könnyen felismerhető virágairól és édeskés illatáról. Az alig negyven centiméteresre megnövő télálló növényt a kínai gyógyászatban már a második századtól használják, nemcsak betegségek gyógyítására, hanem az ember életenergiájának az erősítésére, az ellenálló képesség javítására – írja az egy.hu

Baktövis vagy kínai csüdfű (Astragalus) – fotó: flickr.com

Alkalmazása sokkal korábbra nyúlik vissza, mint azt hinnénk: Taiping Huimin Hejiju Fang (i.e. 12. század) művében bemutatja a „huang qui" négyfajta elkészítési módját, és kifáradásra,  elgyengülésre,  izzadásra, és a fertőzött állapotváltozatokra ajánlja azok használatát.

Szárított gyökere az évszázadok során elért Európába is, hazánkban megfázás esetén és vírusfertőzéseket megelőző szerként alkalmazzuk.

A kínai csüdfű ígéretes lehetőségnek számít a természetes gyógymódok kedvelői számára. Kiválóan erősíti az immunrendszert, ellenállóbbá teszi a szervezetünket a betegségekkel szemben. A szárított gyökérzetéből készített tea rendszeres fogyasztása jótékonyan hat a fizikai és szellemi erőnlétre is, a segítségével kipihentebbeknek, energikusabbaknak érezhetjük magunkat.

A bőr öregedését is lassítja

Összetevői között többek között szerepelnek poliszacharidok, flavonoidok, aminosavak, nyomelemek, klorin, betain, folsav, nikotinamid glikozidok, szterolok, nyálka, telítetlen zsírsavak és egy olyan poliszacharid is, amely az immunrendszer működésének serkentéséért felel.

Élettani hatásai szerteágazóak:

  • jótékonyan hat a vese és a lép működésére, gátolja a kóros izzadást és a vizesedést,
  • óvja a máj működését – orvosi tanulmányok igazolják, hogy a csüdfű gyökere javítja a krónikus, vírusos májgyulladásban szenvedők állapotát.
  • a benne lévő antioxidánsok óvják a szervezetet a daganatos betegségektől és a cukorbetegségtől,
  • rendszeres használata emeli az őssejtek számát a csontvelőben, támogatja a fehérvérsejtek, a védelmi T-limfociták termelődését,
  • támogatást nyújthat az olyan betegek számára is, akiknek az immunrendszerére negatívan hatott a kemoterápia, a sugárkezelés,
  • vizelethajtó hatású, csökkenti a magas vérnyomást, tágítja az ereket, ennek köszönhetően a vér könnyebben eljut a szövetekhez,
  • szerepe van a vér mennyiségének és sűrűségének szabályozásában,
  • a belőle kinyert hatóanyagokat sikeresen alkalmazzák szív- és érrendszeri megbetegedések (angina pectoris, infarktus) támogató és preventív gyógymódjában.

Gyógyászati szempontból értékes legalább négyéves gyökereit a nyári virágzás előtt szedjük, majd árnyékban szárítjuk.

A szárított gyökerekből főzetet, teát készíthetünk: 3 grammnyi (egy púpozott teáskanál) csüdfüvet  három deciliter vízben 15 percen át főzünk, majd leszűrjük. Mézzel és citrommal ízesíthetjük. Előnye, hogy hosszú távon is használható, mert mellékhatásai egyelőre nem ismertek.

Indexkép: pixabay.com