Ezt Kelemen Péter, a zöldség-gyümölcs ágazatot képviselő FruitVeB ügyvezetője mondta a G7 című gazdasági hírmagazinnak. Sanyarú idők járnak mostanság a gyümölcstermesztőkre, tavaly az aszály volt hatással például a később érő almára, idén pedig a hideg idő okoz problémákat, elsősorban a csonthéjasoknál. Kelemen szerint "jelentős a veszteség", komoly mértékű a terméshullás.
Elsősorban a kajszi (megint, tavaly se termett sok ebből a csonthéjas gyümölcsből) és az őszibarack érintett, esetükben a termés 70 százaléka kiesett. A szilva- és cseresznyetermés előreláthatólag feleződött, a meggynél ugyancsak a tavalyi termés 50-60 százaléka várható.
A legnagyobb felületen termelt alma várható mennyiségét 1-2 hét múlva lehet látni. Az aszály miatt tavaly igen kevés alma termett, a rendszerváltás óta csak egyszer volt rosszabb éve a szektornak.
De nemcsak az időjárás miatt csökken évről-évre az idehaza megtermelt gyümölcs mennyisége, hanem azért is, mert a magyar termelési szerkezet a szántóföldi növénytermesztés irányába tolódott el, ami nagy baj.
A körte, a cseresznye, a kajszi, vagy épp a szamóca termésmennyisége nagyjából harmadára esett 30 év alatt, a szilva ötödére, az őszibarack hetedére zuhant, a málna pedig lényegében eltűnt a rendszerből.