Illetve nemcsak esetükben járhat negatív hatással a kétoldalú kereskedelmi megállapodás, hanem az EU mintegy 450 milliós fogyasztóját tekintve is – ez olvasható a 23 millió európai termelő és 22 ezer mezőgazdasági szövetkezet képviseletéért felelős Copa-Cogeca érdekvédelmi szervezet által kiadott közleményben. Ezt annak kapcsán adták ki, hogy az Európai Bizottság és a Mercosur tisztviselők megállapodtak a kétoldalú kereskedelmi megállapodás megújított változatáról. A Copa–Cogeca ennek kapcsán ma villámdemonstrációra készül Brüsszelben.
"Évek óta határozottan ellenezzük ezt az elavult és problémás megállapodást. Bár elismerjük, hogy az EU-nak a jelenlegi geopolitikai helyzetben szüksége van a kereskedelmi kapcsolatok elmélyítésére, azt nem szabad minden áron megvalósítani. Az EU mezőgazdasági ágazata különösen kiszolgáltatott a megállapodás kiegyensúlyozatlan mezőgazdasági fejezetében tett engedmények miatt. Például a marhahús, a baromfi, a cukor, az etanol és a rizs esetében fokozott kockázat jelentkezhet a piac telítettsége és a jövedelemvesztés vonatkozásában a Mercosur-országokból érkező olcsó termékek beáramlása miatt. Ez a megállapodás tovább súlyosbítja a gazdaságok gazdasági terheit, amelyek már most is magas termelési költségekkel és nehéz éghajlati körülményekkel küzdenek" – szögezték le.
A szarvasmarha-ágazatban is komoly gondokat okozhat a tervezett megállapodás – forrás: Pixabay
Az indoklásban az is szerepel: a Mercosur-országok nem felelnek meg az EU mezőgazdasága számára előírt termelési normáknak, sem a növényvédő szerek, az állatjólét, sem a fenntarthatósági gyakorlatok tekintetében. Alacsonyabb munka- és biztonsági normákat alkalmaznak, ami lehetővé teszi számukra a kevesebb költséggel járó termelést és ez ellehetetlenítené a tisztességes versenyt az EU termelői számára. Ugyanakkor arra is rámutattak: az Európai Bizottság tevékenységéből hiányzik a koherencia. Korábbi mandátumában a Bizottság megsokszorozta a termelőikre vonatkozó korlátozásokat és szabályozásokat most pedig, második mandátuma kezdetén, ezt az egyenlőtlen megállapodást helyezte előtérbe.
"A 2023 márciusában a Mercosur-országoknak küldött fenntarthatósági kiegészítő jegyzőkönyv nem felelt meg az elvárásoknak, a Mercosur 2023 szeptemberi válasza pedig egyértelműen megmutatta, hogy hiányzik az ambíció és az elkötelezettség még az alapvető nemzetközi egyezmények és kötelező fenntarthatósági intézkedések betartása iránt is. A fenntarthatósági aggályok kezelésének kudarca nemcsak a mezőgazdasági termelők, hanem a szakszervezetek, környezetvédelmi civil szervezetek és fogyasztói szervezetek körében is fokozta az ellenállást" – írják a közleményben.
Massimiliano Giansanti, a Copa elnöke kijelentette, hogy ezzel a lépésével a Bizottság nagyon aggasztó üzenetet küldött Európa gazdálkodóinak milliói számára. Ez szerinte különösen aggasztó egy ilyen érzékeny szakaszban, amikor újraindul a párbeszéd a gazdák és az európai intézmények között. A tagállamoknak és az EP-képviselőknek most kell határozottan megkérdőjelezniük a megállapodás feltételeit és egy olyan megoldást kidolgozniuk, amely garantálja az EU mezőgazdasági modelljének védelmét szolgáló tisztességes és kiegyensúlyozott megközelítést.
Lennart Nilsson, a Cogeca elnöke hozzátette:
„Az uniós gazdák és mezőgazdasági szövetkezetek nem ellenzik a kereskedelmet, de tisztességes, kiegyensúlyozott és környezetileg fenntartható megállapodásokért szállnak síkra. A jelenlegi EU-Mercosur megállapodás nem felel meg ezeknek a kritériumoknak és a mezőgazdasági ágazatot cserealapként használja más iparágak javára. A COGECA felszólítja az EU tagállamait és az Európai Parlamentet, hogy határozottan álljanak ellen ennek a megállapodásnak" – fogalmazott.
Indexkép: iStock