Csökkentheti a vércukorszintet

Egy 2021-es kutatás során a szakemberek azt vizsgálták, hogy a babérlevél-kivonat milyen előnyökkel jár az inzulinrezisztencia és az oxidatív stressz kezelésében a májsejtekben. Az eredmények ígéretesnek tűnnek arra nézve, hogy segíthet megvédeni a májsejteket a megemelkedett vércukor- és inzulinszint hatásaival szemben. Egy másik, patkányokon végzett 2021-es tanulmány pedig ugyanezt vizsgálva felfedezte, hogy a babérlevél-kivonat segíthet a vércukorszint csökkentésében. Azonban egyik tanulmány sem vizsgálta kifejezetten ezt a hatást cukorbetegeknél, így azt még nem lehet pontosan tudni, hogy a babérlevél hogyan hathat a betegségre.

Segítheti a sebgyógyulást

Patkányokon végzett kísérletek során a tudósok megállapították, hogy a babérlevél képes segíteni a sebgyógyulást. Egy 2022-es kémcsöves vizsgálatban babérlevél kivonatát kitozánnal keverték, és megállapították, hogy a keverék segíthet a sebvarratokban képződő baktériumok ellen, ami hasznos a fertőzések megelőzésében. Azonban a kutatók nem tesztelték ezeket az összetevőket külön-külön, és egyelőre nem vizsgálták magának a babérlevélnek a hatását az emberi sebek esetében.

Segíthet a vesekő kezelésében

Az ureáz olyan enzim, amely egyensúlyának felborulása esetén gyomorpanaszokhoz, illetve vesekőhöz vezethet. Egy 2021-es tanulmány 40 gyógynövénykivonatot vizsgált, és megállapította, hogy a babérlevél képes a legerősebben kötődni az ureázhoz és gátolni azt, egy kvercetin nevű összetevőjének köszönhetően. Bár különböző laboratóriumi és állatkísérletek során közvetlenül vizsgálták a babérlevél használatát a vesekő alternatív kezelésében, több kutatásra van még szükség annak megerősítésére, hogy a gyógynövény valóban használható az állapot gyógyítására.

Javíthatja a memóriát

Egy 2021-es kísérletben patkányokat 22 napon keresztül naponta egyszer 5 percig babérlevél-füstölőnek tettek ki egy füstölőkamrás készülékben. Az eredmények azt mutatták, hogy a füstölőnek kitett patkányoknál csökkent a kognitív károsodás és az oxidatív stressz mértéke. Egy 2024-es tanulmányban pedig a kutatók megállapították, hogy a nemes babér illóolajjal kezelt egereknél csökkent a kognitív károsodás és az oxidatív agykárosodás. Ezekből az eredményekből azonban még nem lehet kijelenteni, hogy a babérlevél bármilyen formában valóban javítaná a kognitív funkciókat az emberek esetében, ezen eredmények ellenőrzéséhez még további klinikai kutatásokra van szükség.

babérlevél

A babérlevélnek számos jótékony hatására derült fény – fotó: Pixabay

A babérlevél további előnyei

A babérlevél különböző antioxidánsokat, vitaminokat és karotinoidokat tartalmaz, és további lehetséges előnyei között szerepelnek az alábbiak:

• csökkenti a gyulladást és a fájdalmat
• támogatja az immunrendszert
• védelmet nyújt a genetikai mutációkat okozó vegyi anyagokkal szemben
• antimikrobiális tulajdonságokkal rendelkezik

Forrás: in.hu

Indexkép: Shutterstock