Finnországban, a Tamperei Egyetem kutatói a méhek beporzó tevékenységének utánzására képes parányi robotokat fejlesztettek ki, amelyek a világ méhállományának aggasztó csökkenésére és fenyegető kihalására való tekintettel rendkívül nagy jelentőséggel bírnak – olvashatjuk a studyfinds.org hírportálon.

beporzó

A méhek száma drasztikusan csökken – fotó: pixabay.com

A kifejlesztett robotok a növényvilág megmentői lehetnek

A konstruktőrök szerint, ezek a röpködő-lebegő pitypangmagvak által inspirált szerkezetek a növényvilág megmentői lehetnek.

Bár egyelőre remélni lehet, hogy a méhek teljes kipusztulása belátható időn belül nem következik be, de állományuk drasztikus ritkulása is szükségessé teheti a helyettesítő robotok alkalmazását.

Napfény hatására képesek a levegőben való mozgásuk irányát megváltoztatni

A beporzó robotok létrehozása először is egy kiemelkedő tudományos teljesítmény, amely akár a „science fiction” kategóriába is sorolható, mivel eddig ilyen szerkezetet senkinek sem sikerült létrehoznia. Amint Hao Zeng, a mérnökcsapat irányítója elmondta, a parányi szerkezetet egy folyadékkristályos, rugalmas polimer működteti, amely a fény hatására a szárnyakat (tüskéket) felnyitja és bezárja.

Ennek alapján, ezek a lágy testű robotok képesek járni, ugrani, repülni és lebegni, a napfény hatására pedig a levegőben való mozgásuk irányát megváltoztatni (még szélcsend esetén is. A konstruktőrök a robot további finomításán dolgoznak, hogy képessé tegyék azokat a fák és növények virágainak nagyobb pontossággal történő felkeresésére. A feltalálók ezeket a valóban mesébe illő robotokat, a rajtuk vibráló fényekről „tündéreknek” nevezték el.