freshplaza.de hírportál arról számolt be, hogy francia kutatók – az élelmiszeripari védőfóliák kialakításában régóta aktív Monique Lacroix professzor irányításával – egy különleges biofóliát hoztak létre, amelynek alapanyagát a kitin bomlástermékéből, a kitozánből kivonható, antimikrobiális tulajdonságokkal rendelkező, természetes molekulák képezik.

Ez a fólia – amely alá éterikus olajokból nyert gőzöket préselnek – 12 napra meghosszabbíthatja a földieper eltarthatóságát, és képes megvédeni a gyümölcsöt penészgombáktól és bizonyos patogén baktériumoktól.

 A biofólia meghosszabbítja az eper eltarthatóságát.

A biofólia meghosszabbítja az eper eltarthatóságát. Fotó: 123rf.com

Szakértők szerint ez az új fólia egyéb gyümölcsök és sajtok hosszabb eltarthatóságát is lehetővé teszi. Amikor az új fólia a gyümölccsel érintkezik, a nanorészecskék megakadályozzák a káros gombák és baktériumok kifejlődését.

Ez azt jelenti, hogy a fólia kipróbáltan és hatékonyan képes megakadályozni további kórokozók, konkrétan a Coli, Listeria, Szalmonella és a rendkívül veszélyes Aspergillus niger fertőzését is. Ugyanakkor a fólia biolebomló, tehát nem lehet probléma annak a környezetben való felhalmozódásával.

Lacroix professzor asszony emellett kifejtette, hogy a kitin még tovább bontható, és bomlástermékei felhasználhatók a növények fejlődésének serkentésében és különböző gyógyászati termékek előállításában.