Abu Dzabi egyik oázisában lengyel szakértők két évvel ezelőtt, Below Farm néven, egy különleges (nagy értékű) gombák (piros laska, shiitake, oroszlánsörény, stb.) előállítására szolgáló, nagy méretű termesztő telepet rendeztek be, amely csökkentett vízhasználattal és abszolút peszticidek nélkül működik – olvashatjuk a thenationalnews.com portálon.

A precíziós irányítást végző lengyel házaspár korábban Lengyelországban éveken keresztül gombák begyűjtésével és feldolgozásával foglalkozott, és alaposan megismerte a gombák világát.

Különleges, drága gombákat termesztenek a sivatagban

Különleges, drága gombákat termesztenek a sivatagban – Fotó: Shutterstock

A termesztés automatikusan szabályozott légkörben és a gombafajok igényeit maximálisan figyelembe véve történik. A gombacsírák beoltása után a termesztőboxokat fóliával takarják le, amelyet a termés kezdetén át kell lyukasztani, vagy levenni, hogy a gombák levegőhöz jussanak.

A letermelt gombákat többnyire éttermek és szállodák vásárolják fel, de lehetőség van micéliumok és egyéb melléktermékek gyógyhatású készítmények céljaira történő értékesítésére is.

Az Egyesült Arab Emírségek vendéglátó helyeinek magas árszínvonala biztosítja a termesztés jövedelmezőségét, bár négy évvel ezelőtt egy ilyen gombafarm létesítése – az adott körülmények ismeretében – szinte elképzelhetetlennek tűnt, mivel kezdetben valamennyi szükséges kelléket külföldről kellett a helyszínre szállítani.

A Below Farm jelenleg évente 120 tonna kiváló minőségű gombát állít elő, ami egy kicsi, de értékes előrelépést jelent az ország élelmiszer önellátottsági szintjének növeléséhez, de a tíz fős személyzetnek a napi munkaideje néha eléri a 16 órát is.