Különös veszélyt jelent az atka parányi mérete, mivel az emberek ruhájára vagy használati tárgyaira, illetve a hobbiállatok szőrére tapadva észrevétlenül bekerülhet a zöldségeskertbe. A takácsatka támadásai a száraz és forró nyári időszakban különösen megszaporodnak. Ezért ilyenkor hetente legalább egyszer célszerű ellenőrizni a növények alsó leveleit, amelyeken a kártevők nagyítóval könnyen felfedezhetők – írja az agroxxi.ru.
A koriander illatát ki sem állhatja a takácsatka – fotó: Pixabay
A megtámadott növényeknél foltosodás, majd teljes kiszáradás következik be, mivel a takácsatka a szó szoros értelmében elszívja az életnedvüket. A növényvédelem már nagyüzemi szinten célzott szereket dolgozott ki a takácsatka ellen, ezek házikertekben való alkalmazása azonban veszélyt jelenthet a családtagokra és a háziállatokra.
Orosz szakértők szerint viszont néhány speciális növény ültetésével a takácsatka könnyen elriasztható, mivel különösen érzékeny az erős illatokra. Ilyen riasztó növényként alkalmazható többek között a koriander, a kapor, a fokhagyma és a krizantém, amelyeket a tavaszi fagyveszély miatt többnyire virágcserepekben előnevelve célszerű kiültetni.