Mindemellett kiváló gyümölcsleves is készülhet belőle és aszalva is finom, szívbarát vitaminforrás, írja a Divány.hu.

Állítólag ez volt az első háziasított gyümölcs az emberiség történetében. Alacsony a kalóriatartalma, annál több benne a vitamin, A-, B- és C-vitamin-tartalma kifejezetten magas. Káliumban, magnéziumban, mangánban és kalciumban is bővelkedik, közel 90%-a víz, és cukortartalma is alacsony.

A cukorbetegek számára ez az egyik gyümölcs, rostjai prebiotikumként is működhetnek, kiváló táplálékul szolgálva a beleinkben található jótékony baktériumoknak. A vérnyomás csökkentésére is alkalmas lehet kimagasló káliumtartalma miatt, ez a benne található magnéziummal és kalciummal kiegészítve csontjaink egészségét is megalapozhatja.

Szilva

A Besztercei megbízható régi fajtánk volt, ám mára eléggé kiszorult a termesztésből vírusérzékenysége miatt – fotó: pixabay

Van hashajtó hatása is és mivel magas a szorbittartalma, a vastagbél nedvességét is elősegíti, továbbá fokozza a bélmozgást.

A szilva egészségre gyakorolt hatásai iránt megnövekedett érdeklődés magas fenoltartalmának tulajdonítható, főleg az olyan antocianinoknak, mint a lutein és a zeantaxin, melyek természetes antioxidánsok. Ezek az összetevők segítenek a szabad gyökök és a reaktív oxigén elleni harcban, ugyanis fontos szerepet játszanak az öregedés folyamatának lassításában és a rákos sejtek elleni küzdelemben is.

Elegendő belőle napi két szem (friss, vagy aszalt), hogy egészségvédő hatása érvényesüljön.

A szilvának mintegy kétszáz fajtája ismert, a világ szinte minden részén megterem, így a friss gyümölcsről egyik évszakban sem kell lemondanunk.

Magyarországon a 2023. évi adatok szerint 5 848 hektáron termeltünk szilvát. A termőterület folyamatosan csökken, tíz évvel ezelőtt még közel 8 000 hektárral rendelkeztünk.