Miért fontos a mikorrhiza-kapcsolat a növények számára?

A mikorrhiza*1 gombák olyan talajban élő mikroszkopikus gombák, melyek kölcsönös előnyökön alapuló szinbionta kapcsolatot alakítanak ki a növény gyökerével. A gomba micéliumából kiinduló gombafonalak (a hifák) behálózzák a gazdanövény gyökereit. A talajból, nagy távolságokból is vizet és tápelemeket tudnak továbbítani a növény részére, a növény pedig cserébe szerves tápanyagokhoz juttatja a mikorhizza gombákat. Ezzáltal, egymást segítve, nő a hatékonyság és mindkét fél hozzájut a számára nélkülözhetetlen tápanyagokhoz.*2

Az ökológia termesztési megoldások mellett teljesen elkötelezett portugál Asfertglobal Mycoshell termékcsaládja speciális, az eredést és begyökeresedést segítő növényi tápanyagokon, növényi kivonatokon és mikorrhiza gombatörzseken alapuló biológiai trágyázószer. Magas koncentrációban tartalmaz arbuszkuláris mikorrhizát (endomikorrhiza).

mikorrhiza

A Mycoshell előnyei:

• Növeli a növekedési erélyt, a megnövekedett víz- és tápanyagfelvételnek köszönhetően.

• Növeli a szárazság stressznek és a káros gombáknak való ellenálló képességet.

• A hatás nő és sok évig megmarad, ha nem mozgatjuk a talajt jelentősen.

• Nő az ültetés utáni eredés, kevesebb pótlásra lesz szükség.

• Javul a tápanyagellátás hatékonysága, csökkenthető a kijuttatott műtrágyák mennyisége.

• Stimulálja a talajmikrobákat, nő a hasznos mikrobák száma a növény gyökérzónájában.

• Fokozódó apró morzsás talajszerkezet.

A termékcsalád négyféle kiszerelésben készül: Mycoshell, Mycoshell Dripper a Mycoshell Tray és a Mycoshell Tabs.

kertészet

Mycoshell Tabs: praktikus, tablettázott formula, mely ültetőgödörbe jól beöntözve célszerű használni.
Mycoshell Dripper: tápoldatozáshoz, csepegtető öntözéshez ajánlott.
Mycoshell Tray: egy speciális kiszerelési forma vetőtálcákhoz.
A Mycoshell pedig vízoldható mikrogranulátum, mely beöntözsére használható

A Mycoshell Tabs-ből növényenként 1-2 tabelttát kell az ültetőgödörbe a növény alá, annak gyökérzetével kapcsolatban kihelyezni, majd beöntözni. Fásszárú növények őszi, tavaszi telepítésekor nagy hasznát vehetjük, mivel megtatálhatók benne mindazok az indító tápanyagok és mikrobiológiai oltóanyagok, melyek a sikeres eredéshez és a megfelelően mikorhizzált gyökérzet kialakításához szükségesek. A Mycoshell Tabs-on kívül más műtrágyát nem kell az ületőgödörbe adnunk, viszont adhatunk 1-2 marék érett szerves trágyát vagy komposztot, illetve gyökéritatóból gyümölcsfák esetén: 1 kőmüves fándli, kb 40 dkg/fa.

kert

A Mycoshell fontos szerepet játszik a fertőzések elleni növényi ellenálló képesség megerősítésében, azáltal, hogy gátat képez a patogének szaporodásának, másrészt aktiválja a növények saját védelmi mechanizmusait.

A Mycoshellben lévő mikorrhiza kétféleképpen növeli a tápanyagok és a víz felvehetőségét a növény számára:

1.  Exponenciálisan növeli a micéliummal, gombafonalakkal átszőtt gyökérkörüli talajtérfogatot, hosszú hifa fonálrendszert képez, mely olyan tápanyagokhoz és vízhez is hozzáfér, melyhez a növény egyénként nem tudna. Ezáltal segíti a tápanyag- és vízszállítást, így nő a gyökérrel átszőtt talajtérfogat, nő a nitrogén- és az egyébként lassan mozgó, nehezen felvehető foszfor és egyéb tápelemek felvétele is.

kert

2.  Növeli az ásványi foszfor és nitrogén oldódását és szerves anyagokból való felszabadulását.

Még jobb hatást érhetünk el, ha a Mycoshellel együtt az ültetőgödörbe őszi vagy tavaszi ültetés estén használunk gyökéritatókat. A gyökéritatók kizárólag természetes anyagból, üledékes ásványokból készülnek, egyfajta menedéket, házikót biztosítanak a mikorrhiza gombáknak és a növény gyökereinek. A gyökéritató ökológiai gazdálkodásban is használható. Jellemzője, hogy megakadályozza a tápanyagok kimosódását, tartalék tápanyagokat biztosít, valamint a csövecskékben tartalékolt nedvesség és levegő megakadályozza a mikroorganizmusok tömeges pusztulását.

A Mycoshell és a gyökéritató most kedvező áron beszerezhető a Kertcenter Webshopban.

Mi is pontosan a mikorrhiza?

*1: A mikorrhiza (görögül: gombás gyökér) a gombák és a növények között kialakult szimbiózis (mutualizmus) egyik formája. Nevezik gyökérkapcsoltságnak is. A nem patogén, hasznos gomba micéliumából kiinduló gombafonalak (a hifák) behálózzák, kolonizálják a gazdanövény gyökereit, a kétféle élőlény kölcsönösen segíti egymás tápanyaghoz jutását. A mikorrhiza képzés jelenségét a 19. században fedezték fel, és az 1980-as években ismerték fel, hogy a mohák és a szövetes növények fajainak legalább 80-90%-a él együtt ilyen módon gombákkal. A görög eredetű mikorrhiza kifejezést Albert Bernhard Frank vezette be 1885-ben, jelentése „gombagyökér”.

*2: A tápanyagokat a talajból a viszonylag távoli gyökerekbe a mikorrhizális hifák citoplazmikus rendszere továbbítja, nagyobb arányban, mint amennyire azt az ozmózis lehetővé tenné. Ebbe a gombának energiát kell fektetnie. Ezt ellensúlyozandó, a gomba tápanyagokat (cukrokat, keményítőt, fehérjéket és zsírokat) kap a növény gyökereiből, sőt, olyan speciális anyagokat is (vitaminok, hormonok), amik a gomba termőtestképzéséhez szükségesek (a mikorrhizás gombák gombafonala táptalajon tenyészthető, de termőtestet csak növényi partnere segítségével képes létrehozni). Ezeket a tápanyagokat a citoplazmikus továbbító rendszer a teljes gombahálózatba eljuttatja. A két partner összehangolt szabályozását az is bizonyítja, hogy együttesen szintetizálnak olyan fehérjéket („mikorrhizineket”) is, amilyeneket külön-külön egyikük sem termel. A mikorrhiza kölcsönösen előnyös együttélési forma (mutualizmus), amiben a legtöbb ismert szárazföldi növény részt vesz, (bár eddig csak a fajok kis részét vizsgálták meg, a növénycsaládok 95%-a túlnyomórészt mikorrhizális). A mikorrhizáltság annyira általános, hogy a szárazföldi növények vizet felvevő szerve többnyire nem is a gyökér, hanem a mikorrhiza.

Bővebben: kertcenter.com/asfert-global

Asfert