A száraz holdi talajból kivonnák az értékes tápanyagokat, és ezzel dúsított vízben növesztenék a növények gyökérzetét – írja a hvg.hu. De hogyan is történne mindez?
A Földön kívüli növénytermesztésre vonatkozóan ismerünk már sikeres kísérleteket, például tavaly a Floridai Egyetem kutatói lúdfüvet neveltek az Apolló-11 asztronautái által a Holdról hazahozott talajmintán, de korábban hírt adtunk arról is, hogy a NASA űrhajósai leszüretelték a „Plant Habitat–02" projekt keretében a Nemzetközi Űrállomáson termesztett növényi termékeket, elsőként 20 db hónapos retket. Az eddigi eredmények tehát biztatóak.
A nehézségeket elsősorban az okozza, hogy a Hold talaja, a regolit a növények fejlődéséhez szükséges tápanyagokban gazdag, azonban vízben szegény, ami jelentősen megnehezíti az egészséges gyökerek eresztését.
Az Európai Űrügynökség ezért egy új projekten dolgozik a növényeknek a Hold felszínén való termesztésével kapcsolatban, mely műtrágyává alakítaná a holdi talajt hidroponikus gazdálkodás keretében, amivel megoldható lenne a száraz talaj problémája, és tápanyagban gazdag vízben növekedhetne a növények gyökérzete. Ehhez először is szükséges a regolitból kivonni a tápanyagokat, és eltávolítani belőle az értéktelen összetevőket, aminek a megvalósítása három lépésben történne.
A Hold talaja, a regolit a növények fejlődéséhez szükséges tápanyagokban gazdag, azonban vízben szegény – illusztráció: Pixabay
Először a regolitot átengednék egy mechanikus válogató eszközön, majd kivonnák belőle a tápanyagokat, utána pedig feloldanák vízben, és a növényeknek felhúzott üvegházba pumpálnák.
A projekt decemberben indult, a tervek szerint egy évig fog tartani, és mintegy 100 ezer eurós költséggel számolnak.
A vállalat korábban olyan bab termesztésével próbálkozott, amelyhez tápanyagforrásként szimulált holdi regolitot használtak, ezért joggal bíznak a sikerben.