– A kivi gyönyörűen megél Magyarországon. – így kezd mesélni az ültetvényéről Ujházi Tamás kivis gazda, aki Baranya vármegyében, Szigetvár szőlőhegyen termel.

– Miért kezdtél érdeklődni egy ilyen kevéssé ismert gyümölcs termesztése iránt? – kérdeztük a fiatalembert.

– Sokat olvastam és sokat kérdeztem hazai termesztőket a kivi növényről, így tudtam meg, hogy a kivinek nincsen ismert betegsége Magyarországon, így nem is kell permetezni a termesztés során. Több helyen beszámoltak róla, hogy mennyire jól érzi magát a növény hazánk klímáján – ez is biztatott arra, hogy belevágjak a kivitermesztésbe. Természetesen a gyümölcsét is nagyon szeretem és azon túl, hogy milyen finom, egészséges is: dupla annyi C-vitamin van benne, mint egy citromban.

Ujházi Tamás kivitermesztő gazda

Ujházi Tamás, kivis gazda – fotó: Agroinform.hu

Télállósága is nagy előny, hiszen ha október végén leszüreteljük, akár áprilisig is eltartható egy száraz, 15 Celsius fok alatti helységben. Nagy előnynek tartom, ha egy család számára egész télen rendelkezésre áll a vitamin-forrás energiaigényes tárolás-, vagy tartósítás nélkül.

– Hogyan kezdődött a kivitermesztés, melyek voltak az első lépések?

A kivi területet a Zsibóti-Szőlőhegyen jelöltem ki és 2017-ben kezdtem el az ültetvény telepítését. Tapasztalat nélkül szükségem volt egy mesterre, aki segítőkész kivitermesztőként hajlandó volt megosztani velem a tudását. Nagykanizsa mellett, Fityeházán, Lócsi László úr személyében találtam meg a mesteremet, akitől először 80 csemetét vásároltam.

A szakszerű talajelőkészítés után következett az ültetés: a két sor közti távolság 4-4,5 méter – nálam 4 méter – az oszlopok közti távolság pedig 3 méter, így egy kivinek körülbelül 12 négyzetméter terület jut. Az ültetvény telepítése nem volt egyszerű munka számomra, mert mindent a két kezemmel kellett megvalósítani és sokszor csak a munkából hazaérve tudtam nekilátni a teendőknek. Ugyanakkor nagy segítség volt a munkahelyemen megszerzett szakmai tudás, tapasztalat.

A Lisicza Borház Kft.-nél dolgozom több mint 5 éve, itt ismertem meg a szőlészetet és a borászat tudományát. Itt szerettem meg a növényekkel való munkát, hiszen 15 hektár szőlőn gazdálkodunk. Büszke vagyok a munkahelyemre, mert szép fejlesztéseken vagyunk túl és több beruházás előtt állunk, ezért a termelési kapacitásaink is növekvő pályán vannak. – fűzte hozzá Tamás.

– Most mekkora területen termelsz kivit?

– 1,2 hektáron gazdálkodom most, amit 2017 óta fokozatosan sikerült kialakítanom. A csúcstermés tavaly volt, amikor körülbelül 3000 négyzetméterről 1,6 tonna kivit sikerült leszüretelnünk – ez az egyik legrégebben telepített területünk volt. Ennél már vannak nagyobb területeim is, amelyek idén termőre fordultak.

Kivi ültetvény

Kiviültetvény Szigetvár szőlőhegyen – fotó: Agroinform.hu

– Beszélgetésünk elején említetted, hogy nincsen olyan betegség, ami megtámadná a kivit. Pontosan mit jelen ez a növényvédelem szempontjából? Milyen extra igényei vannak ennek a növénynek?

– Az ültetvényem bizonyította az elvárásokat, szerencsére valóban nincsen olyan kártevő-, vagy kórokozó, amelyre fogékony lenne a kivi, így eddig nem kellett növényvédelmi védekezést alkalmaznom. Az ültetvényemet teljesen vegyszermentes módon nevelem – számomra ez az egyik legfőbb előnye a kivitermesztésnek, hiszen kiváló minőségű, egészséges élelmiszert állíthatok elő.

A kivi a 7-es pH alatti, savanyú talajokat szereti, így még talajt sem kellett savanyítanom, mert szerencsére a határérték körül mozog ez a terület – és jól látható, hogy remekül érzi magát itt a növény.

Öntözőrendszert telepítettem, mert a kivi szereti az egyenletes vízellátást – de idén nem kellett öntöznöm, szerencsére elegendő volt a baranyai csapadék.

kivitermés

Egyetlen érzékenysége talán a virágzás-körüli fagyok idején tapasztalható. -2 Celsius fokig a rövidebb fagyokat jól bírja, azonban az ennél alacsonyabb hőmérsékletnél védekezni kell valamilyen technológiával. Én a füstölést alkalmaztam és tavaly-, valamint idén is sikeresen védekeztem fagykár ellen.

– Mennyire bonyolult a kivi metszése? Nehéz volt megtanulni?

– Nem bonyolult folyamat, azonban sajnos sokan hasonlítják a szőlőéhez, ami nagy hiba, mert teljesen másképpen kell metszeni.

A kivi növények között vannak porzó-, és termő növények – tehát konyhanyelven kifejezve, máshogyan kell metszeni a "fiú- és lány" növényeket.

A termők (nőivarú növények) letermett vesszőit le kell vágni, de az éves vesszőket nem szabad lekötözni, sem pedig visszavágni, mert ezek utolsó kétharmadán fognak termést hozni. A porzó növényeket egyszerűbb metszeni, ugyanis ezek "mindenhol" képesek virágot hozni – de a vessző első kétharmadán hozzák a legtöbb virágot.

– Milyen munkákat kell végezned az ültetvényben a metszésen kívül és mit sikerült gépesítened?

– Úgy alakítottam ki az ültetvényt, hogy kisebb területeket sikerült megvásárolnom és szerencsére az egészet egybe tudtam keríteni. Nagyban segíti a művelés hatékonyságát, hogy nem szabdalt a termőterület.

szép kivi termés

Gyomirtó szert nem használok, mert szeretnék továbbra is vegyszermentesen termelni, ezért a sort kapálni kell, a sorköz pedig egy speciális magkeverékkel van beültetve, ami angol perje-, olasz perje- és lucerna keveréke. A lucerna 60%-ot tesz ki, ami a nitrogénmegkötő képessége miatt nagyon fontos a kivinek. A sorköz nyírása rengeteg időt vesz igénybe, mert egy kis fűnyíró traktorral dolgozom. Idén sajnos nem sikerült elnyernem a gépbeszerzési pályázatot, amelyen egy sorközművelő gépet, egy komolyabb szárzúzót és egy utánfutót szerettem volna beszerezni, de nem adom fel – próbálkozom majd a következő pályázati lehetőséggel, mert önerőből sajnos nem tudok fejleszteni.

A legnagyobb munka jelenleg a lemetszett ágak kézi erővel való kiközelítése – amit utánfutó híján egyedül végzek. A sorköz kapálásban szerencsére van segítségem.

– Hová értékesíted a kivit és hogyan látod a piacát?

– Fontos megemlíteni – és a videó alatt az olvasók is kérdezték – hogy a kivi mikor fordul termőre. A szakirodalom- és a tapasztalatom szerint 3 év alatt fordul termőre az ültetvény. A betakarítás ideje általában október 20-ától kezdődik.

Az értékesítés eddig nem jelentett problémát, éppen ellenkezőleg! A környékünkön a zöldségesek is szívesen felvásárolják a magyar kivit – de a munkahelyem is vásárolt nagyobb mennyiséget speciális feldolgozásra. Van egyébként egy kis pálinkafőzőm az ültetvényem közvetlen közelében, mert nagyon finom kivi pálinkát lehet készíteni ebből a gyümölcsből. A lehetősége tárházának csak a gazda fantáziája szabhat határt.

– Szembesültél valaha olyan káreseménnyel, vagy nagyobb kihívással, ami elbizonytalanított abban, hogy kivit termessz?

– Az első két évben nem volt könnyű dolgom, mert lefagyott a termés és nagyon kevés kivit tudtam betakarítani. De akkor sem fordult meg a fejemben, hogy feladom! És íme, most már itt az eredménye a munkámnak és bárki megnézheti, hogy a kivitermesztés milyen jól működik Magyarországon.

– Sok olvasónk érdeklődött a videód alatt hozzászólásban, hogy szívesen vennének kivi csemetéket, de nem tudják, hogy hol lehet beszerezni. Tudsz nekik segíteni?

– Szívesen segítek, örülök, hogy sokan kedvet kaptak. Október vége felé, a betakarítás után én magam is értékesítek kiváló minőségű csemetéket – a közösségi hálón fel lehet venni velem a kapcsolatot. Egyébként nagyobb kertészeti üzletekben is lehet kivi csemetéket kapni országszerte.

– Köszönjük, hogy megmutattad az ültetvényedet és további sok sikert, bő termést kívánunk!