Az ukrán almaexport már 2021 szeptemberében is 2,3-szorosára bővült a 2020 szeptemberi adatokhoz képest az elemzők szerint, de a Belarusz kormány december 6-ai döntése után ez a növekedés még ennél is jelentősebben megugrott.

Nő az ukrán almaexport mennyisége

Az ukrán almaexportnak jót tesz a belarusz embargó – fotó: pixabay.com

Embargó, ami az ukrán exportőröknek tesz jót

Mint ismeretes, a belarusz kormány a nyugati országok szankcióira hozott válaszlépésként úgy döntött, hogy január 1-től 6 hónapra embargót vezet be az EU-tagállamokból (és több más országból) származó gyümölcsök és zöldségek importjára, illetve egyéb árucikkek behozatalára.

Ahogy az intézkedést kihirdették, az ukrán zöldség-gyümölcs ágazatban azonnali élénkülés volt tapasztalható, leginkább az almaszektor exportőreinek a körében. Ennek oka, hogy Lengyelország egyik legjelentősebb exportpartnere Belarusz, a lengyelek évente mintegy 120 ezer tonna almát szállítottak a fehéroroszokhoz.

Lengyelországban zuhanórepülésbe kezdett az alma ára

Az embargó bevezetésének következtében Lengyelországban rögtön bezuhant, és az ipari alma árszintjére esett vissza az egyébként export minőségű Idared alma ára (0,11-0,24 euró/kg közötti sáv), melynek fő piaca eddig Belarusz volt.

A megélénkülő kereslet most kedvez az ukrán almatermelőknek, de középtávon káros is lehet

A hirtelen megjelenő kereslet ukrán szakértők szerint középtávon még káros is lehet, mivel lassíthatja az ukrán ültetvényeken a korszerűbb fajtákra való áttérés folyamatát. Egyelőre azonban a megélénkülő keresletnek az exportőrök nagyon örülnek: már eddig is 5 nagy belarusz szupermarket hálózattal írtak alá beszállítói szerződéseket a gazdaságos kategóriájú almától egészen a prémium kategóriáig. Az UHA szövetkezeti kereskedelmi platform felhívja az ukrán gazdák figyelmét arra, hogy a platformon keresztül 50-70%-kal is magasabb áron értékesíthetik a termésüket, mintha azt több közvetítőn keresztül a belföldi piacon terített alma esetében értékesítenék.

alma

Az almaszüret késése ellenére is 350 tonna almát exportáltak – fotó: pixabay.com

Késett az almaszüret mégis rengeteg almát sikerült exportálniuk

Ukrajnában több mint két hetes késéssel kezdődött meg a Gala alma betakarítása. Ennek ellenére mégis 2021 szeptemberében másfél-két hét alatt sikerült  majdnem annyi almát exportálniuk, mint 2018-ban egy egész hónap során.

A távoli országokba szánt almát, tengeri konténerekben szállítják. Ehhez az almát a betakarítás után kondicionált hőmérsékletre kell lehűteni, és etilén gátlóval kell kezelni, majd ezután történhet meg az almák válogatása és csomagolása a szállításhoz. Az alma felkészítése több napba is beletelik, csak így bírja ki a Közel-Keletre, Ázsiába vagy az Afrikába történő utazást.

Jelentős probléma a szállító konténerek költsége és fizikai rendelkezésre állása. Ennek ellenére az ukrán exportőröknek szeptemberben több mint 350 tonna almát sikerült konténerekben Ázsiába, a Közel-Kelet és Afrika távoli országaiba szállítani.