Tavaly is komoly áruhiányt eredményezett az európai burgonyapiacon a rendkívül szélsőséges időjárás, aminek következtében alaposan nekilódultak az árak – írja az mfor.hu
A burgonyaipart a szélsőséges időjárási jelenségek alapjaiban rengették és rengetik meg – fotó: pixabay.com
Az idei évben is krízishelyzet alakulhat ki
Nem túl kedvezőek a kilátások az idei évben sem, hiszen a tavaszi áradások és más időjárási „problémák” lényegesen hátráltatják a burgonyával kapcsolatos termelési feladatok elvégzését. Ez az állapot egyaránt rossz a termelőnek és fogyasztónak, így félő, hogy az alapélelmiszernek számító burgonya lassan luxustermékké válik.
„Soha nem láttam még ilyen forrónak a nemzetközi burgonyapiacot” – fogalmazott a Rola Fresh holland cég kereskedője, Robert Voskamp. Az európai burgonyaipart a szélsőséges időjárási jelenségek alapjaiban rengették és rengetik meg: az aszályos körülmények következtében a burgonya össztermelésében drámai visszaesés következett be. 2022-ben például a becsült adatok szerint Észak-Európában, az Egyesült Királyságban és Írországban a termés kétmillió tonnával volt kevesebb a megszokottnál.
Sokféle burgonya létezik, Európában a legnagyobb hiány a vörös héjú burgonyából van – fotó: pixabay.com
A növekvő árak ellenére továbbra is erős a burgonya iránti kereslet
A kontinens burgonyapiacát hiány és magas árak jellemzik. Bár az idei betakarítás kilátásai pillanatnyilag jóknak tűnnek, a burgonya betakarítása Észak- és Nyugat-Európában még nem kezdődött el.
Ennek meg is van az „eredménye”: az árak eddig soha nem látott módon megemelkedtek, jelenleg a burgonya ára 1,70 eurótól indul, és előfordul, hogy még a kilónkénti 2 eurót is meghaladja. Európában a legnagyobb hiány a vörös héjú burgonyából van.
Angliában, a Mintec brit központú globális nyersanyagpiaci elemző központ adatai szerint az első osztályú csomagolt burgonya ára 321 százalékkal emelkedett. Egy brit szupermarket felvásárlója szerint ilyen árszint mellett nincs árrés, emiatt csak az ellátás folyamatosságának biztosítása érdekében vásárolnak szabadon burgonyát, más esetekben a szerződéses készletekre támaszkodnak.
Mindenhol mérséklődött a fogyasztás – fotó: pixabay.com
A magas árak miatt csökken a fogyasztás
Hazánkban az árak hasonló pályát futnak be, de nincs ennyire szélsőséges a drágulás. A magas árak miatt azonban mind itthon, mind Európában csökken a friss burgonya fogyasztása.
Fórián Zoltán, az Erste Agrár Kompetencia Központ vezető agrárszakértője a lap kérdéseire válaszolva elmondta, hogy a magyar burgonyaszektor a mélypontját éli meg.
Kritikus időket él ezekben a hetekben a burgonyaszektor. A régiből már alig van a kontinensen, az újburgonya pedig még kevés. Mivel a termék Magyarországon árstopos, a kereskedőknek gondoskodniuk kell a megfelelő készletszintről. Hát ez most igen nehéz”
– értékelte a kialakult helyzetet.
Nagy a baj a szektorban, amit jól tükröz a burgonya magyarországi vetésterületének alakulása. Az elemző szerint az idei vetési szándék a 2012-es szintnek kevesebb, mint 30 százaléka, és alig 15 százaléka a 2000-ben mértnek.
A termésátlagok ugyan kisebb ingadozásokkal tartják magukat, de a magyar burgonyatermelés olyannyira drasztikusan visszaesett, hogy a belföldi friss igény harmadát csak importból tudja kielégíteni az ország. A feldolgozott burgonyakészítményeknél esetében pedig ez az arány majdnem száz százalék az import javára.
A hazai fajták vírusellenállók, akár többször is visszavethetők – fotó: pixabay.com
Nehéz helyzetben vannak a termelők
Szűcs Attila, a Kossuth Mezőgazdasági Zrt. termelési igazgatója beszélt az Országos Burgonya Szövetség és Terméktanács lapjának a termelők gondjairól:
Nagyon magas a burgonya termelési önköltsége, az sok termelő nem fogja tudni megfinanszírozni. Szemben a klasszikus szántóföldi kultúrákkal, ahol kisebb befektetési költséggel és kockázattal idén szép árbevételt lehet elérni. Öntözés és megfelelő tápanyag-utánpótlás nélkül hazánkban burgonya fenntarthatóan nem termeszthető. A vásárlói igények viszont egyre magasabbak.
Az Erste vezető elemzője szerint az első áremelkedés a vetőgumó esetében volt érezhető, ami 12 százalékkal nőtt az előző évhez képest. A vetőgumó stratégiai kérdés a szektorban, mert a termelési költségek között akár 40 százalékos arányt is elér. Szerencsére a hazai fajták vírusellenállók, akár többször is visszavethetők. Komoly érvágás volt a termeléshez kötött támogatások elvonása is, hiszen azokat a vetőburgonya beszerzésére lehetett használni.
Legnagyobb mértékben a műtrágya drágult, mintegy háromszorosára emelkedett az ára. Emelkedett a munkabér, 15 százalékkal kellett többet fizetni a dolgozóknak.
Az öntözés villanyszivattyúkkal oldható meg, a villamos energia ára 30 százalékkal lett drágább. A növényvédő szerek 17, a gépalkatrészek pedig 25 százalékkal drágultak a tavalyihoz képest.
A terméshozamok jelentős visszaesése várható – fotó: pixabay.com
Kihívásokkal teli évek várnak a burgonyaiparra
Nem túl bíztató a közeljövő sem a szakértők szerint. A jelentős burgonyatermesztő régiókban az időjárás viszontagságai tették próbára a termelőket - az áradások, a hideg, a sok csapadék hátráltatták vagy lehetetlenné tették a munkát. Ennek az eredménye a terméshozamok jelentős visszaesése lesz, ami hatást gyakorolhat majd a 2024-es évre is.
2020-ban az EU-ban betakarított burgonyatermelés túlnyomó része (73,1 százaléka) öt tagállamból származott: ezek Belgium, Németország, Franciaország, Hollandia és Lengyelország voltak. Aggasztó tény, hogy az EU burgonyatermő területe 2020-ban közel fele a 2000-ben mértnek.
Ahogy a hazai, úgy az európai burgonyaszektor is bizonytalan jövő elé néz
– mondta Fórián Zoltán.
A hazai piac általában már január végétől importra szorul, a burgonya behozatala pedig egyre dinamikusabban emelkedik.
A hazai burgonyaterületek csaknem 90 százaléka öntözött. enélkül a növény nem lenne termeszthető biztonságosan. Költségek szempontjából lényeges a technológiai fejlesztések mellett a tárolási kapacitások optimális színvonalra emelése is, hiszen a csíramentes állapothoz megfelelő klímaszabályozásra van szükség.
A kiskertekben is megterem – fotó: pixabay.com
Fontos változás, hogy a burgonya az idei évtől nem kap termeléshez kötött támogatást, ami csak tovább rontja a termelők motivációját. Némi vigaszt talán az nyújthat, hogy idén ingyenes a mezőgazdasági öntözés. Mivel az árak nagymértékben ingadoznak ezekre nagyon nehéz fejlesztési tervet építeni.
A termelési trendek fő irányai:
- a koncentráció további növekedése – ahol a termelés azok irányába tolódik el, akik már a nagy gépi, raktározási és egyéb technológiai beruházásokon túlvannak
- a kis termelői méret – ők a helyi piacok ellátásában vállalnak fontos részt, kedvező adózási környezetben munkálkodva
- a háztáji termelés reneszánsza – egyre többen fordulnak a házikertben történő termelés felé a fizetőképesség romlása és a magas árak miatt
Fórián Zoltán a legnagyobb kihívások között az aszályt, az éghajlat megváltozását, a növényvédő szerek kivonását, az áringadozásokat és a költségemelkedéseket említette.