Itt van a július és ezzel együtt az igazi nyári hőség (átmeneti lehűléssel), helyenként záporokkal, zivatarokkal tarkítva. Mindez fülledt, párás, nedves időjárást eredményez, amit velünk ellentétben a gombás betegségek igencsak kedvelnek. Legalábbis egy jó részük. Ennek eredményeképp bőven akad növényvédelmi teendő mind a szántóföldeken, mind a kertészeti kultúrákban.

Az almásokban javasolt az intenzív védekezés

Az almásokban továbbra is intenzív védekezés javasolt! Mind a varasodás, mind a lisztharmat tünetei erősödtek, és jó esély van a továbbterjedésükre. A jelenlegi lehűlés és a csapadék kedvező körülményeket teremt a varasodás újabb fertőzéséhez. A betegségek közül a tűzelhalás tünetei is erősödtek az érzékeny almatermésűeken, mely a fülledt melegnek volt köszönhető. Ha tűzperzseléshez hasonló, kiterjedt elhalások jelentkeznek a fáinkon, az érintett ágrészeket távolítsuk el és semmisítsük meg!

körte

Tűzelhalás jellegzetes tünete körtefán – fotó: Lepres Luca

A levéltetvek jelenléte csökkenő tendenciát mutat, főként a permetezéseknek köszönhetően, de az egyre sűrűsödő lomkorona mind a betegségek, mind a kártevők számára ideális védelmet és mikroklímát biztosít, és persze nehezíti a növényvédő szer bejutását. Az almamoly változó, hektikus egyedszámmal rajzik, ahol a védekezések elmaradtak, ott sok a fertőzött gyümölcs.

A cseresznyében és meggyben permetezni kell

A cseresznye és a meggy gyorsan leérett, és már a kajszi is csak néhány hétig lesz elérhető. Hiszen már a későbbi fajták érése is megkezdődött. A betakarítás után a szokásos lombvédelem következik, azaz a sztigminás levéllyukacsosodás és a blumeriellás levélfoltosság ellen kell hogy permetezzünk, ezzel megakadályozva a korai lombvesztést és megmentve a következő évi termést.

A szilva érik, a kezeletlen fákon sok a „kukacos" gyümölcs. Azaz szilvamoly vagy a keleti gyümölcsmoly lárvája táplálkozik a termésben. Leggyakrabban a gyümölcsök felületén kiváló mézgafolyásra figyel fel a termelő a fertőzött gyümölcs esetében. A kialakult károkat sajnos már nem lehet elhárítani, a következő évben ajánlatos a kártevők megjelenését nyomon követni és ez alapján permetezést végezni.

szilva

Szilvahimlő tünete – fotó: Lepres Luca

A termést emellett a moníliás gyümölcsrothadás is tizedeli, illetve látványos tüneteket okoz a szilva levelein a szilvahimlővírus, avagy a Plum pox vírus (PPV). A szilvafák levelein a levelek alapszínétől kissé eltérő, világoszöld, sárgászöld klorotikus foltok láthatóak. A levelek megkeményednek, megvastagodnak. A termésen szintén kialakul a jellegzetes tünet. Gyakori jelenség a még éretlen termés tömeges hullása. Sajnos ez ellen nincs más védekezési lehetőség, csak a megelőzés egészséges szaporító anyag vásárlásával.

A szőlőültetvényekben három betegség tünetei is megtalálhatók

A szőlőültetvényekben folyamatos védekezés hiányában mostanra jelentős termésveszteséggel számolhatnak a gazdák. Nagyon nagy volt a fertőzi nyomás, így jelenleg 3 betegség tünetei is megtalálhatóak a növényeken.

A peronoszpóra a leveleket és a fürtöket is megfertőzte. A lisztharmattünetek a fürtökön egyre jelentősebbek. A legnagyobb veszélyt a sűrűsödő lombozat jelenti ez esetben is. A feketerothadás okozta sötét szegélyű foltokban folyamatosan képződnek a piknídiumok, és szóródnak a levelekre, ami további fertőződést okozhat. A betegségek ellen permetezzünk felszívódó és kontakt készítmények kombinációjával.

szőlő

Már borsó nagyságúak a szőlőbogyók – fotó: Lepres Luca

Az amerikai szőlőkabóca lárvái (melyek a szőlő aranyszínű sárgaságát okozó Candidatus Phytoplasma vitis vektorai) többségében L3-as fokozatúak. L3-as fejlődési fokozattól kezdve már fertőzőképesek, de a betegség terjedése megakadályozható az amerikai szőlőkabóca elleni eredményes védekezéssel. A lárvák ellen a harmadik és negyedik fejlődési fokozatban (L3-L4) szükséges védekezni.

Napraforgóban az alternáriás levél- és szárfoltosság-fertőzöttség terjedése folyamatos

A napraforgótáblák már szépen mutatnak, általános a virágzás. A mezei poloskák betelepedése folyamatos, de gyenge mértékű károsítás jellemző. Az alternáriás levél- és szárfoltosság-fertőzöttség sem változott jelentősen, de a betegség terjedése és erősödése folyamatos. A tünetek általában az alsó 4 levelet érintik. A szklerotíniás szárkorhadás már eddig is észlelhető volt az állományokban, azonban a lehűlés és a futó záporok a kórokozó általános terjedését segítik.

napraforgó

Virágzik a napraforgó – fotó: Lepres Luca

A levéltetvek jelen vannak, főleg a tányérok környékén, de egyelőre ez a kártevő nem fenyeget komoly kártétellel. Amennyiben mégis rovarölő szeres permetezésre lenne szükség, úgy a méhekre mérsékelten veszélyes növényvédő szereket az úgynevezett méhkímélő technológiával lehet kijuttatni. Azaz a méhek napi aktív repülésének befejezését követően, leghamarabb a csillagászati naplemente előtt egy órával kezdve és 23:00 óráig befejezve a permetezést.

A kukoricában több kártevő is jelen van

A kukorica intenzív növekedésben van, az állományok kiegyenlítődtek. Általános a címerhányás. Emelkedő egyedszámban fogja a feromoncsapda az amerikai kukoricabogár imágóit, a bogarak kártétele mindenekelőtt a monokultúrás táblákon jellemző.

kukorica

A kukoricában általános a címerhányás – fotó: Lepres Luca

gyapottok-bagolylepke lárvakárosítása szórványosan előfordul a kukoricaállományokban, míg a takácsatka előfordulása általános és tojásrakása folyamatos. A kukoricamoly második nemzedéke rajzik, a megfigyelt területeken a lárvakártétel észlelési szintű.

Ha még több, növényvédelemmel kapcsolatos hírre, szakcikkre vagy kíváncsi, látogasd meg a Növényvédelem rovatot.
Ingyenes növényvédőszer-keresőnket megtalálod ide kattintva.