A www.group.pictet hosszabb cikket közölt Szingapúr zöldségtermesztéséről, amelyhez bizonyos növények indoor (beltéri) formában történő előállítása létszükséglet volt.
Az ázsiai törpeállam – a maga közel hatmilliós lakosságával és Budapestnél alig nagyobb területével – ugyanis a jelenleg növénytermesztésre hasznosított területét nagy részben a tengertől hódította el, a több évtizedes intenzív műtrágyázással pedig erősen kizsigerelte. Ennek hatására a lakosság élelmiszer-szükségletének 90 százalékát, sőt az ivóvíz nagy részét is külföldről kénytelen beszerezni.Ezért kezdte el mintegy 20 évvel ezelőtt az indoor termesztést, amelyre egy építészmérnök, Jack Ng révén egy egészen különleges, a világon egyedülálló megoldást fejlesztett ki. Jack Ng több évtizedet töltött lakóházak tervezésével, ahol előszeretettel alkalmazta az üveg és az alumínium kombinációját.
A Sky Greens nevű új megoldás szerint a termesztés nagy A betű alakú alumíniumvázra szerelt, egymás fölött több szinten elhelyezett tálcákon, akár hidroponikus rendszerben, mesterséges táptalajon vagy termőföldbe ültetve és gyakorlatilag növényvédő szerek nélkül történik.
A legmagasabb vázon a termőtálcák több mint 30 szinten vannak elhelyezve – fotó: group.pictet
A alumíniumváz lehet 3,6 vagy 9 méter magas, a legmagasabb vázon a termőtálcák több mint 30 szinten vannak elhelyezve. A fémvázat egy hidraulikus szerkezet lassan körbeforgatja, ennek eredményeképpen a termőfelületeket a nappal valamelyik órájában biztosan napsütés éri. A hidraulikus szerkezet egy csőrendszer segítségével a növényekre öntözővizet, illetve tápoldatot csepegtet.
Minden egyes termőtálca naponta két órát a rendszer legfelső emeletén tartózkodik, folyamatosan helyet cserélve a többi szintekkel, így azonos mennyiségű tápoldatot és napsütést kap. A tálcákon kínai kelt, salátát és spenótot, valamint ázsiai zöldségnövényeket termesztenek, amelyeknek rövid tenyészideje évente legalább tíz termést tesz lehetővé. A gyors termésváltás révén ezzel a rendszerrel a szabadföldi műveléshez viszonyítva egységnyi területen tízszer több friss zöldséget lehet előállítani, minimális víz- és vegyszer-, illetve energiafelhasználás mellett.
A kártevő rovarok támadásait különböző csapdákkal elviselhető szintre sikerül leszorítani. Szinte hihetetlennek tűnik, de a 9 m magas fémváz forgatásához mindössze 40 Wh elektromos áramra van szükség. Egy 9 méter magas torony megépítése 15.000 dollárba kerül. Így
a termesztés költsége a szabadföldinek mintegy egytizedét teszi ki.
A leszüretelt zöldségek 3 órán belül a helyi szupermarketekbe kerülnek. A rendelkezésre álló területen 2.000 ilyen állvány elhelyezésére van lehetőség, ebből 1.300 már működik.
A forradalmian új szingapúri rendszer iránt több országban nagy az érdeklődés, így elképzelhető, hogy ezt a megoldást a közeli jövőben Kínában, Thaiföldön vagy Ausztráliában is alkalmazzák.