Ezen a héten az időjárás-előrejelzések szerint a levegő hőmérséklete maximum 18-25°C között várható, az éjszakai hőmérséklet már várhatóan nem fog fagyközeli értékre csökkenni.
Fontos a termésszabályozás – fotó: pixabay.com
Fagykár: javasolt az ültetvények ellenőrzése
Több gazdálkodó is jelezte, hogy a terménykezdeményeket megvágva barna vagy fekete magházzal találkoztak, ezek a gyümölcskezdemények a természetes gyümölcshullás idején le fognak hullani – olvasható a nak.hu 19. heti összefoglalójában.
Lengyelországban nagy a fagykár, a kora tavaszi fagy minden gyümölcstermő növényt érintett, így elképzelhető, hogy ez kedvezően fog hatni a hazai gyümölcspiacra.
Termésszabályozás
A héten még elvégezhető a túlkötött almák vegyszeres ritkítása – az elmúlt héten a hőmérséklet alacsony volt, így a benziladenin hatóanyagú készítmények sem tudták kifejteni a kellő hatásukat, illetve a gyümölcskezdemények mérete sem nőtt túl sokat, almában (gála) a királyvirágok jellemzően 12-15 mm nagyságúak. A hőmérséklet emelkedésével a termésritkításhoz az időjárás megfelelő lesz, így a NAK szakembere javasolja a kezelések elvégzését, amennyiben szükséges.
Emlékeztetett, hogy egy jó terméshez általában az alma virágzatából elég, ha az 5 virágból egy köt meg.
Alma betegségei
Az alma jelenleg 10-15 mm átmérőjű gyümölcs állapotában van.
Almafa varasodás
Az ültetvényekben megjelent a varasodás tünete, főként az idősebb leveleken láthatóak varasodásfoltok, a gyümölcsön még nem jelentek meg. Az aszkospórák még szóródnak, mellettük megjelent a konídiumos alak is, így a betegség már mind a két spórával tud fertőzni. Az almafa varasodás esetében ez az időszak a legveszélyesebb, ilyenkor terjed a legjobban a kórokozó. Az elmúlt héten a meteorológiai állomások adatait kielemezve (lenti táblázat) látható, hogy minden vizsgált helyszínen komoly volt a fertőzés. Szerencsére az esőzések közt volt olyan száraz, szélmentes időszak, amikor lehetett permetezni, így remélhetőleg a védekezések eredményesek voltak.
Május első napjaiban a jelentősebb csapadék miatt a fertőzési nyomás magas volt, ezért javasolt a folyamatos kezelések elvégzése felszívódó és kontakt szerek kombinációjával. Előreláthatóan még egy hónapig, május végéig a varasodás terjedése intenzív lesz, ezért fokozottan figyeljünk a védekezésre. Vegyük figyelembe, hogy a hajtások növekedése intenzív, a felszívódó szerek “felhígulnak” a növényi nedvekben – tanácsolja a nak.hu.
Javasolt hatóanyagok:
- fluxapiroxad
- difenokonazol
- mefentriflukonazol
- ditianon+kálium-foszfonát
|
Lisztharmat
A lisztharmat terjedése a hűvös, csapadékos időjárás miatt lassult, de találkozhatunk mind a primer ( fertőzött rügyekből kifejlődő fertőzött hajtások), mind a szekunder tünetekkel (egészséges levelek, levélszélek deformálódnak kanalasodnak, a deformált részen megjelenik a penésztelep). Az elsődleges cél a szekunder tünetek kialakulásának megakadályozása, hiszen a deformált levelek kisebbek lesznek, csökken az asszimilációs felület, így a termés mennyiségében is jelentkezhet kár.
A melegedő idővel komolyabb fertőzésre lehet számítani.
A NAK felhívja a figyelmet, hogy a varasodás megállítására használt difenokonazol hatóanyag kombinációs partner nélkül nem elég a lisztharmat fertőzéshez.
Javasolt készítmények:
- fluxapiroxad
- kén
- mefentriflukonazol
Tűzelhalás
A tűzelhalás tünetei még nem jelentek meg, köszönhetően annak, hogy a virágzás alatt az időjárás hűvös volt, ez pedig nem volt optimális a baktérium fertőzéséhez. Az időjárás melegre és csapadékosra változása azonban elősegítheti egy nyári fertőzés kialakulását. Az ültetvényekben még elvétve találni lehet egy-egy sarjú virágot, ami bár jelentéktelennek tűnhet, de pont elegendő a tűzelhalás-fertőzés elindításához. A betegség terjedése szempontjából veszélyes lehet a mechanikai sérülés, a művelő eszközök, a szél, a jég okozta sebek, a kórokozó ezeken keresztül is be tud jutni a növénybe.
Zöld almalevéltetű
Egyre nagyobb telepeket alakítanak ki a levéltetvek a friss hajtásvégeken, ahol a számunkra értékes új leveleket szívogatják, amitől azok deformáltak, zsugorodottak lesznek. Javasolt még a levelek összezsugorodása előtt időben védekezni, főként felszívódó készítményekkel. A kontakt rovarölő szerek csak addig lesznek hatásosak, amíg a levelek felülete egészséges, a már összezsugorodott levelek védelmében élő kártevőre a kontakt szerek hatástalanok – olvasható a cikkben.
Vértetű
A gyökérnyaki szinten áttelelt vértetű egyedek most vándorolnak fel a lombkoronába és kezdik el a telepek kiépítését. Nehéz az ellenük való védekezés, a vattaszerű telepek védelme alatt a kártevő gyorsan fel tud szaporodni. A friss hajtásokon megjelenő vértetű ellen a felszívódó rovarölő szerek hatásosak.
Almamoly
Idén a szokásostól 2 héttel hamarabb indult a rajzás, majd az első napot követő 12 napig teljesen megállt az almamoly-populáció fejlődése. Az elmúlt héten a hűvös, csapadékos időjárás nem kedvezett a kártevő szaporodásának, a párosodáshoz ugyanis alkonyatkor 16 °C feletti hőmérséklet szükséges.
A védekezéssel egyelőre még várni kell, a fejlődéshez szükséges hőmérséklet alacsony, a hőösszegek lassan adódnak össze. A kezelések időpontját az határozza meg, hogy az elkövetkező napokban a felmelegedés milyen mértékű lesz.
Cserebogarak, bundásbogarak
A cserebogarak, bundásbogarak a virágzás végével eltűntek az ültetvényekből. Egy-két érési táplálkozást végző májusi cserebogarat még lehet látni, de ezek már komolyabb kártételt nem okoznak.
Keleti gyümölcsmoly
Elindult a keleti gyümölcsmoly rajzása. Ellenük az almamoly elleni kezeléseknél leírtak alapján lehet védekezni, azzal a kivétellel, hogy a granulovírus alapú készítmények a keleti gyümölcsmoly ellen hatástalanok – írja a nak.hu.
Aknázómolyok
A csapdákban már megjelent az almalevél aknázómoly első nemzedéke, egyelőre még jelentéktelenül alacsony egyedszámmal.
Cseresznye – fotó: pixabay.com
Meggy, cseresznye, szilva
A meggy jelenleg meggymag méretű gyümölcs állapotában van.
Meggyantraknózis
A meggy antraknózis ellen védekeznünk kell, a kezeléseket a kötődést követően csapadékos időjárás esetén folyamatosan megelőző jelleggel kontakt gombaölő szerrel javasolják elvégezni, hogy megakadályozható legyen a gomba növénybe való bejutása.
Javasolt hatóanyag
- ditianon
Levéltetvek
Az első levéltetű-kolóniák még csak most kezdenek kialakulni, a meleg miatt a hajtások folyamatosan növekednek, egyre több élőhelyet és élelmet biztosítva a számukra. Ezért a védekezéseket minél hamarabb el kell kezdeni, megakadályozva ezzel a későbbi erős fertőzés kialakulását. Levéltetvekkel elsősorban szilva, cseresznye és barack kultúrában találkozhatunk.
Az őszibarack termésnövekedés állapotában van – fotó: pixabay.com
Őszibarack
Tafrinás levélfodrosodás
Ahhoz, hogy az újabb levelek fertőzése megszűnjön, magas hőmérsékletre van szükség, így melegedő idővel a betegség terjedése is megáll.
A károsodott leveleken a deformáció egyre markánsabb lesz, a levéllemez meg fog vastagodni, ami a betegség lefolyásának természetes része. A már fertőzött levelek védelmére nincs lehetőség, várhatóan néhány héten belül lehullanak. Az új levelekre való átterjedést a meleg időjárás meg fogja állítani. Védekezésre nincs szükség.
Keleti gyümölcsmoly
A keleti gyümölcsmoly rajzása elindult, hamarosan megjelenhetnek az első lárvák is. A védekezéseket már most célszerű elkezdeni.