Az utóbbi hetek időjárása nem csak minket viselt meg. A mezőgazdaság sem bírja már a forróságot, hiszen a hőség virágzás közben érte a kukoricát. Ennek következménye, hogy hiába volt biztató a kezdet, mégis rossz lehet a kukoricatermés.

Százmilllárdos kár

Az utóbbi hetekben országosan százmilliárdos nagyságrendű kárt okozott a növénytermesztőknek az extrém forróság - írta meg a Világgazdaság. A lapnak Csősz Tibor, a Mezőgazdasági Szövetkezők és Termelők Országos Szövetségének tanácsosa nyilatkozott és elmondta, hogy a kukorica hozama ebben az időjárásban napról-napra csökken, pedig pár héttel korábban még rekordtermésre számítottak, köszönhetően a májusi csapadékos időjárásnak.

A szakember elmondta, hogy a beadott támogatási kérelmek alapján ebben az évben a kukorica vetésterülete 874 ezer hektár. Az utóbbi két hétben a jelenlegi, tonnánkénti 65-70 ezer forintárakkal számolva nagyjából 120 milliárd forint bevételtől esnek el a kukoricaföldeken. Akadnak olyan szakértők, akik szerint a termelők kára meghaladhatja a 300 milliárd forintot.

Sehol sem jó a helyzet

Az utóbbi hetek forrósága, valamint az erős nélküli időszak Borsod-Abaúj-Zemplén vármegyében is megviselte a kukoricaföldeket - ezt Taskó József, az agrárkamara vármegyei elnöke mondta el a BOON számára. Hozzátette, hogy az egyes területeken elszáradt, más helyeken viszont még nem olyan rossz a helyzet.

"Talajfüggő a kukoricaföldek állapota. A rosszabb vízgazdálkodású területeken hamarabb felsül, megsül a kukorica. Ahol jobb vízgazdálkodású, jobb minőségű, mélyebb fekvésű a talaj, más a talajszerkezet, ott esetleg tovább nő és tovább fogja bírni a termés. Amilyen jól indult a tavaszi időszak a kukoricának, sajnos most úgy tűnik, hogy nem számíthatunk jó termésre" – zárta le gondolatait az elnök.

Alig fedezi a hazai igényeket

Kulik Zoltán agrárpiaci szakértő, a Vitafort Zrt. vezérigazgatója elmondta, hogy a betakarításra váró 4,5 millió tonna kukorica éppen ellátja az országot. Ami viszont az élelmiszer takarmány felhasználását illeti, a 4 millió tonna kukorica ismét megszenvedte az aszályt. Itthonra elég, de exportra már nem jut belőle, ez pedig az árakon is meglátszik - írta meg a Növényvédőszer.

"Egy átlagos évben Magyarországon 8 millió tonna kukoricának kellene teremnie, de 2022-ben ez 2,3 millió tonna volt, ami az elmúlt 100 év legnagyobb aszálya volt. Nagyon komoly importra szorult az ország, de ennél most jobb a helyzet: a tavalyi 6 millió tonna terméstől bőven elmaradunk, ezért az öntözésnek kiemelt jelentősége van és ne felejtsük el, hogy a hazai kukoricaföldek alig 2 százalékát öntözik, ezért ha valóban öntözni tudnánk, akkor nem lenne álom a 9 millió tonna kukorica megtermelése Magyarországon" – összegezte Kulik Zoltán.

A csemegekukorica helyzete egy kicsit jobb

"Magyarországon 24-25 ezer hektáron termelnek csemegekukoricát, az ültetvények 90 százalékát öntözik, az elmúlt napok kánikulai időjárása miatt azonban így is valamivel kevesebb teremhet, mint tavaly" – mondta az InfoRádióban Pásztor Tamás őstermelő, a Tímári Csemege Szövetkezet igazgatósági tagja. Hozzátette a legkorábbi vetések, amelyek általában még öntözés nélküliek, még átlag alattiak, azonban július elejétől október közepéig tartó szezonban szerencsére javulnak a termésátlagok, hiszen az ellenállóbb fajták kerülnek sorra, amiket már öntözött körülmények között termelnek. Kiemelte:

"Abban bízunk, hogy legalább átlagos termés lesz, de az időjárás miatt a tavalyi rekord valószínűleg nem fog összejönni. Egy tartós 35-40 fok közötti hőhullám, mint az elmúlt héten volt, olyan szintű légköri aszályt okoz, hogy hiába öntözünk folyamatosan, ezt a nagy meleget, óriási UV-terhelést a növények sem tudják tolerálni. A hűvösebb időjárás, a rendszeresebb csapadék gyakorlatilag verhetetlen, ezt mesterségesen nem tudjuk teljes mértékben pótolni"

kukorica

Idén biztosan nem lesz rekordtermés - fotó: pexels.com

Amikor a vásárlók csemegekukoricát vesznek, akár konzerveset, akár fagyasztottat, szinte 99 százalékban magyar árut vásárolnak meg. Az itthon megtermelt csemegekukorica nagy része azonban exportra megy.

"Európában vezető exportőrök vagyunk, de a világban is Magyarország a legjobb három-öt között szoktunk lenni. Ha a lakosságszámhoz viszonyítanánk a megtermelt és eladott csemegét, abban bizony valószínűleg az elsők vagyunk" zárta gondolatait.