Az időjárás ismét a varasodásnak kedvez! Ezen a héten az előrejelzések szerint a levegő hőmérséklete maximum 23-25 °C között várható, csapadékra szinte minden nap számíthatunk – írja a nak.hu.
Sok feladatunk lesz a gyümölcsösben – fotó: pixabay.com
Alma
Almafa varasodás
Az almafa varasodás fertőzése az elmúlt héten felerősödött, a vizsgált helyszíneken komoly levélfelületi nedvességet regisztráltak, ami gyakorlatilag azt jelenti, hogy a kórokozó spóráinak lehetősége nyílt csírázni és a növénybe bejutni. A települések közül kiemelkedő Tuzsér és Csenger térsége, ahol folyamatos, több napig tartó időszakban voltak nedvesek a levelek. Ilyen körülmények közt nehéz a védekezéseket elvégezni, így mindenképpen javasolt a magasabb dózis alkalmazása, a felszívódó készítmények kontakttal való együttes kijuttatása, valamint a permetezési fordulók sűrítése.
Mivel nagyon magas a fertőzési nyomás azt tanácsolják a szakemberek, hogy mindenki figyeljen oda a kertekre, a gyümölcs mérete folyamatosan növekszik, nagyon érzékenyek az almások, így ha szükséges a permetezéseket akkor is erőltessük, ha a körülmények nem teljesen optimálisak. Ilyen időjárási körülmények közt a kevésbé hatékony kezelések is jobbak, mint az elmaradtak.
Javasolt hatóanyagok:
- fluxapiroxad
- difenokonazol
- mefentriflukonazol
- ditianon+kálium foszfonát
|
Lisztharmat
Tovább terjed a lisztharmat, egyes ültetvényekben már komoly károkat okozva, amit elsősorban a kisebb és deformált leveleken lehet látni.
Mivel az intenzív hajtásnövekedési időszakban folyamatosan hozzák az újabb leveleket, ezeken a lisztharmat újabb és újabb telepeket tud létrehozni. Lényeges, hogy ezen telepek fejlődését megakadályozzuk, így védekeznünk kell ellene: javasolt olyan készítményeket, illetve kombinációkat használni, amelyek egyaránt hatásosak a varasodás és a lisztharmat ellen is.
Fontos, hogy a varasodás megállítására gyakran használt difenokonazol hatóanyag kombinációs partner nélkül nem elég a lisztharmat-fertőzés ellen.
A lisztharmat ellen eredményesen használhatjuk a kén tartalmú készítményeket is.
Javasolt hatóanyagok:
- fluxapiroxad
- mefentriflukonazol
- kén
Nagyon magas a fertőzési nyomás – fotó: pixabay.com
Tűzelhalás
Egyre markánsabban jelennek meg tűzelhalás tünetei, ami tovább fokozódhat, hiszen az elkövetkező héten folyamatosan csapadékra számíthatunk, és meleg is lesz. A környezeti tényezők ezen kombinációja kifejezetten kedvez a tűzelhalás fertőzésének, a baktériumok szaporodásának, terjedésének.
A tünetek ellen a leghatásosabb módszer a hajtások egészséges résznél történő eltávolítása, majd a sebek kezelése. Metszéskor azonban nagyon ügyeljünk arra, hogy a szerszámmal ne terjesszük tovább a betegséget, minden egyes fa után javasolt az ollók fertőtlenítése.
Kártevők
Zöld almalevéltetű
Egyre nagyobb telepeket alakítanak ki a levéltetvek, az erőteljes növekedésű hajtások friss hajtásvégein. A számunkra értékes új leveleket szívogatják, amitől azok deformáltak, zsugorodtak lesznek. Tanácsos még a levelek összezsugorodása előtt védekezni főként felszívódó készítményekkel, mert a kontakt rovarölő szerek csak addig hatásosak, amíg a levelek felülete egészséges, a már összezsugorodott levelek védelmében élő kártevőkre a kontakt szerek hatástalanok.
Vértetű
Egyre erőteljesebben van jelen az ültetvényekben a vértetű, már nem csak a gyökérnyaki részeken, hanem a lombfelületen is meg lehet őket találni. Hagyományos felszívódó szerekkel csak akkor tudunk ellenük eredményesen védekezni, amikor még zöld növényi részeket károsítanak, a fás részeken károsítók ellen már lényegesen nehezebb védekezni.
Almamoly
Folyamatos az almamoly rajzása, nehéz megállapítani rajzáscsúcsot vagy esetleg a rajázás csökkenését. A különböző helyszíneken lévő csapdák különböző mennyiségű imágót fognak, Tuzséron például már 2 hete kiemelkedően magas egyedszámban rajzik. A lárvák tömeges kelése még várat magára, mivel éjjel lehűl a levegő ezért a lárvakelési időpontok későbbre tehetőek.
A klorantraniliprol első felhasználása már a tojásrakás kezdetén javasolt, aki eddig még nem alkalmazta és tervezi, most még ki lehet juttatni.
|
|
Keleti gyümölcsmoly
A keleti gyümölcsmoly rajzása folyamatos, a rajzásdinamika ezen károsító tekintetében is hektikus.
|
Aknázómolyok
Az almalevél aknázómoly hetek óta rajzik, egyelőre nem tapasztalható, hogy a rajzás erősödne, a kritikus védekezéshez szükséges egyedszámot még nem lépte át.
|
Érik a cseresznye – fotó: pixabay.com
Meggy, cseresznye, szilva
A meggy jelenleg gyümölcsnövekedés állapotában található.
Meggy antraknózis
A meggy azon betegsége, ami ellen védekeznünk kell: a kezeléseket a kötődést követően, csapadékos időjárás esetén folyamatosan, megelőző jelleggel kontakt gombaölő szerrel javasolt elvégezni, annak érdekében, hogy megakadályozzuk a gomba növénybe való bejutását.
Javasolt hatóanyag:
- ditianon
- mefentriflukonazol
Blumeriellás levélfoltosság
A meggy és a cseresznye gyakori betegsége. A tünetek első jeleivel, a leveleken megjelenő barnás-lilás foltokkal még nem lehetett találkozni, a tünetek jellemzően a betakarítás környékén vagy utána szoktak megjelenni. A csapadékos időjárásnak köszönhetően várható, hogy a betegség hamarosan megjelenik.
Kártevők
Cseresznyelégy
Elindult a korai cseresznyefajták érése, de a cseresznyelégy kártétele még nincs jelen, a korai fajtákon a mi klímánkon általában még nem tud kárt okozni. A későbbi érésű fajták esetében azonban már számíthatunk a jelenlétükre. A NAK szakemberei javasolják, hogy a védekezéseket a citromsárga színű fejlettségi állapotban időben végezze el mindenki, ügyelve arra, hogy a lombkorona tetejébe is eljusson a permetszer, mert a kártevő a napos melegebb ágemeleteket kedveli.
Levéltetvek
Az első levéltetű-kolóniák a hűvös időjárás miatt még csak most kezdenek kialakulni, de ideje elkezdeni a védekezést, mert a hajtások folyamatosan növekednek és egyre több élőhelyet és élelmet biztosítanak a levéltetveknek. Levéltetvekkel főként szilva, cseresznye és barack kultúrában találkozhatunk.
Keleti gyümölcsmoly
Folyamatos a keleti gyümölcsmoly rajzás, várhatóan hamarosan megjelennek az első lárvák is. A védekezéseket javasolt már most elkezdeni.
Szilvamoly
A szilvamoly rajzása május első hétében nagyon magas egyedszámot mutatott, majd később csökkent. Valószínűleg túl vagyunk a rajzáscsúcson, javasolt a védekezések elkezdése, folytatása – tanácsolja a nak.hu.
|
Elindult a barackmoly rajzása – fotó: pixabay.com
Őszibarack
Az őszibarack is a termésnövekedés állapotában van.
Kártevők
Barackmoly
Elindult a barackmoly rajzása: lassan ugyan, de emelkedik a csapdában fogott egyedek száma, ezért az ellenük való védekezés indokolt.
|
A körte a termésnövekedés állapotában van – fotó: pixabay.com
Körte
Körtevarasodás
A körtevarasodás inkább nyári betegség, de a csapadékos időjárás miatt várható, hogy a betegség korábban elindul. Javasolt a védekezés.
Körtelevélbolha
A körtelevélbolha kolóniái egyre markánsabban vannak jelen mivel a meleg időjárás kedvez a felszaporodásuknak.
Ezen a héten előreláthatóan sok csapadékra számíthatunk, használjuk ki ezt a lehetőséget – a nagyobb esők lemossák a körtelevélbolha által létrehozott mézharmatot, így a védtelenebb kártevőt könnyebben el tudjuk pusztítani – olvasható a nak.hu cikkében.
Táblázatok forrása: nak.hu