A digitális kertészet és precíziós kertgazdálkodás a következő évek legfontosabb kihívásai közé tartoznak. Az idei PREGA Konferencia kiemelten foglalkozott a precíziós kertészet témakörével, ezért két külön szakmai szekció is tárgyalta azt: a gyümölcs- és szőlőtermesztés és a zöldségtermesztés szekció.

A Precíziós gyümölcs- és szőlőtermesztés szekcióban elsőként a FruitVeb alelnökétől Apáti Ferenctől kaptunk átfogó képet a hazai precíziós gyümölcstermesztés gazdasági és történeti hátteréről, a fejlődési potenciál lehetőségeiről. Előadásában kiemelte: amellett, hogy a precíziós technológiai és műszaki megoldások egyre inkább a magas fajlagos hozamokra törekvő, intenzív, professzionális gyümölcstermelés részeivé válnak, a hozam és minőség fokozásán túlmenően jelentősen hozzájárulhatnak a vészes munkaerőhiány problémájának enyhítésében is.

Apáti Ferenc

Apáti Ferenctől átfogó képet adott a hazai precíziós gyümölcstermesztés hátteréről és a fejlődési lehetőságeiről

Szentpéteri Tamás a Fruttamas Kft. ügyvezetője hazai és nemzetközi tapasztalatait osztotta meg velünk. Gyakorló szaktanácsadóként életszerű problémákat mutatott be, beszélt arról, hogy egyre több technológiai elemet szeretnének gépesíteni a gyümölcsösökben, amit a növények egyedeire kell szabni. Bemutatott olyan technológia elemeket, amelyek egyedek vagy kisebb ültetvényrészek eltérő kezelését teszik lehetővé.

Szentpéteri Tamás

Szentpéteri Tamás olyan technológiát mutatott be, amivel a növények egyedeire szabhatjuk a kezeléseket

Gonda István, a Debreceni Egyetem professzor emeritusa a digitális metszés, a virtuális koronalakítás rendkívül érdekes alkalmazási lehetőségeiről számolt be. Egy olyan informatikai módszereket alkalmazó projektet mutatott be, amely elősegíti az optimális metszésmódok begyakorlását, a metszési tudás ellenőrzését, és az elméleti és gyakorlati ismeretek gyors, szezonalitástól és az ültetvény helyétől független átadását. Ez a kertészeti oktatástechnikai innováció jelentős segítség a metszés szakszerű betanításában, de a szervezett szakoktatásban is.

A Szent István Egyetem tanszékvezető egyetemi docense, dr. Báló Borbála kezdte meg a precíziós szőlészet lehetőségeinek bemutatását, egy olyan okostelefonos alkalmazással, amely jelentősen megkönnyíti a levélfelületi index (LAI) valamint a lombozat porozitásának (LP) mérését, mely két érték a lombszerkezet széleskörben elfogadott mutatószáma.

Báló Borbála

Dr. Báló Borbála szőlészeteknek kifejlesztett telefonos alkalmazást mutatott be

Marc Tondriaux, a francia TerraNIS SAS cég elnöke a műholdas távérzékelés szőlészeti alkalmazási lehetőségeiről adott számot, Tokaj vonatkozásában a hazai kísérletek és alkalmazások is megkezdődtek már.

Pajna Sándor, az Eközig Zrt. vezérigazgatója cégük több tudományterületet is érintő, sikeres informatikai fejlesztéseit mutatta meg a szekció résztvevőinek, különös tekintettel egy új generációs agrometeorológiai állomás, az Agronetwork részletes bemutatására.

Pajna Sándor

Pajna Sándor egy új generációs agrometeorológiai állomást ismertetett

A távérzékelés, a roncsolásmentes méréstechnika, a spektrális kamerák egyre fontosabb szerepet játszanak a precíziós növénytermesztésben. A délelőtti szekció záró előadásában dr. Jung András a Szent István Egyetem tanszékvezető egyetemi docense a távérzékelési technikák és képalkotási eljárások precíziós kertészeti alkalmazási lehetőségeit ismertette.

Jung András

Dr. Jung András a távérzékelési technikák és képalkotási eljárások precíziós kertészeti alkalmazási lehetőségeit ismertette

A Preciziós zöldségtermesztés szekciót dr. Mártonffy Béla, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara, Országos Kertészeti és Beszállitói Osztály elnöke konferálta fel, aki elmondta, hogy a legnagyobb kertészeti ágazat előtt óriási feladat és lehetőség, hogy a preciziós gazdálkodás eszközeit, megoldásait integrálja.

Az első előadó, dr. Ledó Ferenc, a FruitVeb elnöke, rávilágitott az ágazat problémáira, amely az egyre növekvő kézimunkaerő hiánya, az inputanyagok, az energia drágulása és a környezettudatosabb gazdálkodás iránti elvárás. Megoldásként a fitotechnikai munkák gépesitése és az egyre precízebb, akár növényegyedre szabott kezelések alkalmazása szolgálhat.

Ledó Ferenc

Dr. Ledó Ferenc az ágazat problémáira adható válaszokról beszélt

Okner Péter az AgroVIR Kft. partnerkapcsolati vezetője, a kisüzemek számára is használható, komplex ügyviteli megoldást ismertetett, amely controlling funkciókat is tartalmaz, és amelynek segítségével megvalósítható a nyomonkövetés, a termény teljes életútjának megismertetése a fogyasztóval.

Okner Péter

Okner Péter kisüzemek számára is használható, komplex ügyviteli megoldást mutatott be

Sejpes Zoltán a Tungsram Agritech ügyvezetője, nemcsak a világitó diódán (LED) alapuló mesterséges megvilágitás egyre növekvő szerepéről beszélt, hanem arról is, hogy komplex megoldásokat kinálnak a szenzoroktól egészen a termesztőberendezések vezérlését végző hardverekig.

Sejpes Zoltán

Sejpes Zoltán a LED technológián alapuló precíziós beltéri növénytermesztésról tartott előadást

Rácz Gábor az ICL szaktanácsadója, a növények takarékosabb vizfelhasználását segitő anyagokat és az öntözésben történő alkalmazhatóságukat mutatta be.

Julien Laffont és Mathilde Ceaux a Naio Technologies mérnökei a zöldségtermesztés agrotechnikai munkáiban segitséget nyújtó robotokat mutatták be.

Naio

Julien Laffont és Mathilde Ceaux a kertészeti robotokról tartott előadást

Ezt követően Újszászi András a Gremon Systems Zrt. alapitója és fejlesztő mérnöke, a legkorszerűbb fűtött üvegházi hajtatás számára fejlesztett komplex növénymonitoring és szabályzó rendszert prezentálta.

Újszászi András

Újszászi András növénymonitoring és szabályzó rendszert prezentált a hallgatóságnak

Dr. Szuvandzsiev Péter, az Univer Product Zrt. ipari paradicsom kisérleteinek vezetője, előadásában elmondta, az ipariparadicsom-termesztésben jellemzően esőszerű öntözéssel történik a vízutánpótlás, amely akár 45%-os vízveszteséggel is járhat. A talajba fektetett csepegtető szalagos öntözés ezt a veszteséget 5% alá képes csökkenteni és hozzá járul a hatékony vízfelhasználás mellett a precíziós tápanyag-utánpótláshoz is. Arra is rávilágított, hogy eredmények igazolják, csepegtető öntözéssel és jó fajtaválasztással 30%-kal kevesebb öntözővíz felhasználása mellett, versenyképes hozamokkal, 20-25 %-kal több színanyag állítható elő.

Univer

Dr. Szuvandzsiev Péter előadásából kiderült, hogy a csepegtető szalagos öntözés a vízveszteséget 5% alá csökkentheti

Dr. Pék Zoltán a Szent István Egyetem Kertészeti Intézetének docense, a zöldségtermesztésben már használatban lévő és a jövőben fejlesztendő perciziós megoldásokról adott rövid áttekintést. Hajtatásban elsősorban a teljesen zárt és automatizált termesztő-berendezéseket és a LED világítás fejlődését emelte ki, a szabadföldi zöldségtermesztésben elsősorban a helyspecifikus termesztés jelentőségére világított rá.

Pék Zoltán

Dr. Pék Zoltán sorra vette a zöldségtermesztésben már használatban lévő és a jövőben fejlesztendő perciziós megoldásokat

Theo Aanhane, a holland Eurofins Agro Testing képviselője a viz-, talaj- (gyökérközeg) és növényanalizist tartalmazó komplex rendszer előnyeit ismertette a fontosabb kertészeti növények szempontjából.

Eurofins

Theo Aanhane egy komplex analízist biztosító rendszert mutatott be

Összességében elmonható, hogy a gyümölcs- és zöldségtermesztésben újabban jelentkező problémákra (kézimunkaerő hiánya, költséghatékonyabb anyag- és energiafelhasználás, környezetvédelem) választ tudtak adni az előadások.

A PREGA Konferencia és Kiállítást jövőre is megrendezzük február 18.-án és 19-én. A 2020-as rendezvényre már most megveheti jegyét 50 százaléknál is nagyobb kedvezménnyel. Regisztráljon a prega.hu oldalon.