A biológiai védekezés révén olyan kártevővel is elbánnak, amely már rezisztenssé vált a vegyszerekre - írja a ng.24.hu

paradicsom

A paradicsommoly komoly károkat okoz Európa déli részén – fotó: pixabay.com

A paradicsommoly ellen pókokat vetnének be

Európa déli részén már komoly károkat okoz az a dél-amerikai eredetű paradicsommoly (Tuta absoluta), amelynek hernyója járatokat rág a paradicsom (és számos más növény) levelébe, virágába, illetve fiatal termésébe. Nagyon szapora, emiatt hatalmas kártételre is képes.

A Portsmouthi Egyetem kutatói a biológiai védekezés lehetőségeit vizsgálva találtak egy olyan csoportosan élő pókfajt - nevezetesen a Cyrtophora citricola-t, ami egy kerekhálós pók (keresztespók) és bevethető lehet a paradicsommoly ellen.

A pókok egész „hálóvárost" hoznak létre, nagy hatékonyságú biológiai védelmet biztosítva. A moly gyérítésére kifejezetten alkalmasak, mert együttes erővel vadásznak.

pókháló

A pókok hálója nagy hatékonyságú biológiai védelmet biztosíthat – fotó: pixabay.com

Még számos tényezőt meg kell vizsgálni a bevetésük előtt

A kutatók olyan laborvizsgálatokat végeztek, amelyek során különféle rovarokat és kártevőket kínáltak fel elfogyasztásra a pókoknak: az aknázómoly, illetve a muslica esetén sikerrel jártak, de a nagyobb termetű rovaroknál már kevésbé voltak hatékonyak.

Azért felelnének meg a biológiai védekezéshez, mert ellentétben a nagyobb termetű és agresszívebben vadászó pókokkal, amelyek egymást is megeszik, nekik nincsenek kannibál hajlamaik.

Gyakran százas, vagy akár ezres kolóniákat alkotnak, ami egyrészt hatékony védekezést jelent, másrészt a nagy felületű hálóik hatalmas mennyiségű repülő rovart tudnak megfogni.

Mivel a pókfaj élőhelye körülbelül azonos az egyre agresszívebben terjedő paradicsommolyéval, így  a ragadozó már jelen van az érintett területeken, és nem kell behurcolni egy ismeretlen és emiatt potenciálisan veszélyes idegen fajt.

Csak egyetlen probléma akadt a bevetésükkel kapcsolatban a spanyol területeken: egy apró fürkészdarázs sajnos a pókok petéit fogyasztja és ezzel nagyon lecsökkenti a pókok számát. Az Insects folyóiratban megjelent cikk szerint még sok más tényezőt is meg kell vizsgálni, többek között azt is, hogy a pók jelenléte miként befolyásolja a paradicsom beporzását.