Egy utcai hársfa leveleit fotóztam szombaton. A levél színén látható a mézharmatos bevonat, a beleragadt virágokkal a korábbi nagyon erős levéltetű fertőzésre utal, míg az alatta lévő levél fonákja teljesen tiszta, tetűmentes. Most felesleges lenne permetezni. Mégsem dőlhetünk hátra a kerti karosszékben, mert csütörtöktől lehűlést és kisebb esőket jósolnak.

Valószínűleg újra felszaporodnak a levéltetvek és a gombák is felélednek. A molyok a megszokott ütemben rajzanak, az országos hálózat múlt heti adatai szerint a molyokat és a cseresznyelegyet nem gátolta az extrém meleg a rajzásban.

Hárslevél

A hársfa levélnek színén látható a mézharmatos bevonat, a beleragadt virágokkal a korábbi nagyon erős levéltetű fertőzésre utal – Fotó: Zsigó György

Növényvédelem a nyár elején

Az agárdi és az izsáki almásokban a 10. kezelésnél tartanak, míg a szőlőben Mogyoródon és a Mátrában is a 4. permetezést fejezték be. A lajosmizsei szilvásban már 6 permetezést végeztek az idén. Tanulságos számunkra az is, hogy az elfagyott, termés nélküli szilvaültetvényben is már négyszer permeteztek. Ezzel már a jövő évi gyümölcsöket védik.

A korábbi évek alapján almában, szőlőben még kb. ugyanennyi permetezés lesz a szüretig. (Bugyin, az egyik almaültetvényben 23 permetezéssel zárták a tavalyi szezont.)

A folyamatosan rajzó almamoly, szilvamoly és a keleti gyümölcsmoly miatt és a gombafertőzések megelőzésére kell ilyen sűrű permetezési fordulókkal élniük.

Sajnos még ezzel a technológiával sem biztos, hogy 100%-ban első osztályú termést tudnak majd átadni a kereskedőknek.

Úgy gondolom, hogy a házikertekben ne törekedjünk az ilyen szintű védelemre. El kell fogadnunk, hogy kerül majd néhány „kukacos” (valójában hernyós), esetleg varasfoltos, lisztharmatos gyümölcs is a kosárba. Az egészségeseket betárolhatjuk, a többiből pedig válogathatunk lekvárnak és pálinkának.

zöld dió

A diófákat meggyötörte a tavaszi fagy, most pedig a nyugati dióburok-fúrólégy támad – Fotó: pixabay.com

A kertben ropognak a talpunk alatt a lehullott zöld diószemek

A szakemberek szerint a virágzás környéki fagyoktól sérülhettek a rügyalapok, ennek a hatását látjuk most. Egy komplex lombtrágyával, szerves hatóanyagokat tartalmazó biostimulátorokkal talán segíthetjük a fákat. A beígért csapadékra gondolva, valamelyik réztartalmú gombaölőt is bekeverném a permetlébe, a gombák és a baktériumok ellen.

Engedélyt kapott a Combi-protec

III. kategóriás engedélyt kapott a Combi-protec csalétek és rovarölőszer hatásjavító segédanyag, amellyel Németországban és a nálunk, Nyugat-Dunántúlon is eredményesen védekeznek a dióburoklégy ellen. A Mospilant kombinálják vele.

Még várok néhány információra, így nem kiabálnám el azt, hogy ezzel biztosan megoldottuk a házikertekben és főleg a szórványban lévő diófák védelmét, de mindenképpen felcsillant a remény.

Kedden kifüggesztettük a sárgalapokat a diófákra is, őszig követhetjük a nyugati dióburok-fúrólégy rajzását.

Zsigó György,
Magyar Növényvédő Mérnöki és Növényorvosi Kamara