A Koppenhágai Egyetem kutatói európai országokból több ezer felvételt gyűjtöttek össze a sertések által kiadott hangokról.

A felvételek többek között a vályúnál egymást lökdöső, a megriadt vagy a jóllakottan sütkérező sertések által hallatott röfögéseket, visításokat és egyéb hangokat rögzítették.

Kutatók a sertések kommunikációját elemzik

Kutatók a sertések kommunikációját elemzik – Fotó: Shutterstock

Ezeket a hangokat a kutatók később – az azok keletkezésekor felvett fényképekkel összevetve – elemezték, és igyekeztek megfejteni a jelentésüket. A vizsgálat fő célja azonban nem a sertésnyelv elsajátítása, sokkal inkább az állatok esetleges fájdalom- vagy hiányérzetének észlelése volt.

Az teljesen egyértelművé vált, hogy a sertések a testi sérülések és egészségi károsodásuk érzését hangokkal jelzik. A hangok megértésének különös jelentősége lehet, ha azok az állatok belső sérüléseire vagy fertőzésére utalnak, mivel az lehetőséget teremt az elhárítást célzó, gyors intézkedésekre.

Mindemellett érdemes odafigyelni a sertések pozitív élményeit kifejező hangokra, amelyek alapján biztosak lehetünk azok nyugodt és egészséges életkörülményeiről és fejlődéséről, mivel ezzel érhető el a legnagyobb hozam és a tartásból származó legmagasabb árbevétel.

Forrás: scmp.com