A 2020-as termés is már növekedést mutatott a 2019-eshez képest, most pedig újabb 3%-kal nő – a Lengyel Statisztikai Hivatal becslései alapján a lengyel gyümölcstermés-hozam.

szilva

Jót tett az időjárás a termésnek, nem okoztak nagy károkat a viharok – fotó: Pixabay

Mitől lett ilyen bő a gyümölcstermés?

A szakértők az elsődleges okot az időjárásban látják. A vastag hótakaró védelmet nyújtott a fáknak a fagy ellen, majd amikor olvadásnak indult, bőséges csapadékot biztosított a vegetációnak. A tavaszi hőmérséklet ugyan kedvezőtlen volt, rekord hideget tapasztalhattunk, ami lassította a rügyfakadást és a fejlődésüket. A virágzási időszak ezért rövidebb lett, a beporzóknak sem jutott annyi idő munkájuk elvégzésére.

A nyár első hónapjaiban viszont megváltoztak az időjárási feltételek. Sok volt a napsütéses órák száma, a magas hőmérséklet pedig segítette a gyümölcsök fejlődését. Voltak ugyan esős, szeles, viharos órák vagy napok, de szerencsére nem okoztak jelentős veszteséget a gyümölcstermésben.

Hatalmas különbségek vannak az előrejelzésekben

Az idei évi lengyelországi belföldi gyümölcstermést különbözően prognosztizálják a szakértők. A Lengyel Statisztikai Hivatal (GUS) szerint 3,6 millió tonna lesz a várható betakarított össztermés, míg a WAPA úgy ítéli, 4,17 millió tonna is sikerülni fog. Ez utóbbi jelentős, mintegy 22%-os emelkedést jelentene a tavalyi évi adatokhoz viszonyítva.

cseresznye

A cseresznyetermés 17%-kal, a meggytermés 8%-kal lesz várhatóan magasabb a tavalyinál Lengyelországban – fotó: Pixabay

Szilva, körte, meggy, cseresznye

A körtetermés vonatkozásában mindössze 1%-os termésmennyiség-növekedést prognosztizálnak az előző évihez képest.

A szilvatermés viszont akár 10%-kal is nőhet az előző évihez képest. A gyümölcstermesztők előfordul, hogy nem értenek egyet az előrejelzéssel, itt pl. a szilvatermesztők szerint a 110 ezer tonnás becslés erős túlzásnak tűnik.

A meggytermésben 8 százalékos növekedésre számít a GUS, a 2020-as 150 ezer tonna meggy idén 165 ezer tonnára emelkedett. Ugyanakkor meg kell jegyezni, hogy ez a tavalyi 150 000 tonna az ágazat szereplői szerint valójában csak 100-120 ezer tonna volt.

A cseresznye és a meggy együtt 40 000 hektár területen terem Lengyelországban. A GUS előrejelzése szeirnt a cseresznyetermés idén 17%-kal lesz magasabb, mint a 2020-as évben, azaz 58 ezer tonna várható belőle.