Július utolsó hetére további záporokat, zivatarokat ígér a meteorológiai előrejelzés, de emellett sok napsütést és nyárias forróságot is. Ilyen körülmények között halad az aratás, bár egy-egy nagyobb eső néha megállítja azt. A kapás kultúráknak ezzel szemben ideálisak a körülmények a kielégítő fejlődéshez, a gyümölcsösökben és a szőlőben viszont továbbra is kedvezőtlenül alakul a növényvédelmi helyzet, főként a gombás betegségek szempontjából.

A kalászosokban a korompenész termésveszteséget és minőségromlást okoz

A kalászosokban a korábban emlegetett megdőlés és a korompenész (Cladosporium herbarum) okoz némi termésveszteséget és minőségromlást, de ez ellen sajnos már nincs mit tenni. A szalma begyűjtése ezzel párhuzamosan folyik, és már megkezdték a tarlók megmunkálását is. Csapadékos időszakban könnyebb a talajmunka, és a gyomirtó technológia is hatékonyabb lehet.

repce

A repcetarlón gyorsan kikelt az árvakelés – fotó: Agroinform.hu

Egyre több kártevő jelenik meg a kukoricában

A kukorica számára kitűnő az időjárás, megkapja a számára szükséges csapadékmennyiséget, és a melegben jól érzi magát, így gyorsan, hatalmasat nőtt. Mostanra pedig általános a növény virágzása. Gyakori a 2 m feletti magasságú állomány, úgy néz ki, idén jó termésmennyiség várható.

kukorica

A kukoricatöveken kettesével sorjáznak a csövek – fotó: Agroinform.hu

kukoricamoly (Ostrinia nubilalis) lárvák egyre nagyobb számban vannak jelen a táblákon, és a hernyók előszeretettel keresik a címervirágzatot, és annak magasságában berágnak a szárba. Így alakul ki a jellegzetes kárkép, azaz a címer magasságában lyukas levél és alatta a lyukas szár. A lárvák okozta kártétel lassan, de emelkedik, a csapdafogás eredménye viszont az imágók jelenlétének csökkenését jelzi.

gyapottok-bagolylepke (Helicoverpa armigera) rajzásának erőssége elmarad az ilyenkor megszokottól, de már az is felfedezte a kukoricát. Most kezd betelepedni az állományokba. Az amerikai kukoricabogár (Diabrotica virgifera virgifera) népessége növekedik. Napsütéses időszakban átlagosan 1-2 db imágó/tő mennyiségben figyelhetők meg. A védekezés ennek ellenére még nem javasolt, mivel a bogarak címer- és bibekártétele még nem számottevő. A népesség alakulásának megfigyelése azonban indokolt, és ennek alakulása szerint kell dönteni a védekezés szükségességéről és idejéről.

A napraforgóban várható a fehérpenészes szárkorhadás fertőzése

A napraforgó-állományok szintén erősek és magasak. A magasságban, levélméretben, szárvastagságban megmutatkozó növekedés eredménye lett a látványosan nagyobb tányérméret. Az állományok zömében már a virágzás vége állapotban járnak.

A növényegészségügyi helyzet a betegségek szempontjából még nem indokolja a beavatkozást. A fehérpenészes szárkorhadás (Sclerotinia sclerotiorum) jelen van a táblákon, és kedvező körülmények között újra fertőz.

Az alternáriás levélfoltosság (Alternaria helianthi) lassú terjedése figyelhető meg az alsó leveleken, de tünete száron még nem jelent meg. A diaportés szárfoltosság (Diaporthe helianthi) csak észlelési szinten jelent meg, ez esetben is az alsó levelek mutatják a tüneteket.

A makrofominás hervadás és szárkorhadás (Macrophomina phaseolina) szintén észlelési szinten jelent meg, mert a jó vízellátottság segítette a növényeket védekezni a betegség ellen. Egyelőre a betegség lassú terjedése valószínű, de amint időjárásunk száraz, forró napokat hoz, a károsítás várhatóan fokozódik. A poloskák (Miridae) száma csökkent a kultúrában, alig lehet a kártevőt vagy a szúrás nyomát megtalálni a virágzaton.

napraforgó

Az alternáriás levélfoltosság lassú terjedése figyelhető meg az alsó leveleken, de tünete száron még nem jelent meg – fotó: Agroinform.hu

Almásokban terjed a varasodás és a lisztharmat

Ahogy már említettük, a nedves, „dunsztos" időjárás közepette a varasodás (Venturia inequalis) és a lisztharmat (Podosphaera leucotricha) fertőzésének egyaránt terjednek az almásokban. A házikertekben újabb tünetek jelentek meg, ott a betegségek közepes-erős fokozattal vannak jelen, míg az üzemi ültetvények ennél kisebb kárt szenvedtek el, ezekben gyenge-közepes a fertőzöttség mértéke. Az almamoly (Cydia pomonella) rajzása folyamatos. A rágott, lehullott gyümölcsök száma emelkedik.

Gyümölcsösökben terjed a monília és a blumeriellás levélfoltosság

Szedik az őszibarackot, a kajszibarack szürete pedig a végéhez közelít. A leszüretelt fajok (cseresznye, meggy) esetében a lombozat fertőtlenítő kezelése a feladat, mert a blumeriellás levélfoltosság (Blumeriella jaapii) terjed a fák levelein.

kajszifa

Sietni kell a kajszibarack betakarításával, mert a moníliás gyümölcsrothadás gyorsan terjed – fotó: Agroinform.hu

Újabb lendületet kapott az esőktől a sztigminás levéllyukacsosodás (Stigmina carpophyla) az őszibarackon és a kajszin, és persze minden érő gyümölcsön támad a moníliás gyümölcsrothadás (Monilinia laxa, M. fructicola).

Szőlőben a kórokozók számára kedvező az időjárás

A szőlőben a fürtzáródás a jellemző állapot. A kedvező időjárásban újra hatalmasat nőtt a tőkék lombozata, ami miatt előfordulhat, hogy elmaradásban vannak a gazdák a zöldmunkával. A kórokozók számára kedvező az időjárás. Az esti óráktól kezdődően, egészen reggelig, erős a páralecsapódás, emiatt állandó a magas páratartalom a nappali meleg időjárás ellenére. Így mostanra mindhárom jelentős betegség tünete erősödött.

lisztharmat (Uncinula necator) gyenge fertőzöttségről sok helyen a közepes-erős fertőzöttségi szintre ugrott. A levéltüneteket kevésbé látjuk, de a fürtökön szembetűnő a jellegzetes kórkép, a lisztes bevonat és a sérves bogyók.

szőlő

A lisztharmat jellegzetes tünete a szőlő fürtjén – fotó: Agroinform.hu

peronoszpóra (Plasmopara viticola) megint terjed a felső leveleken, és a most kialakult foltokon erőteljes a sporuláció, ami a fertőzés gyorsulását okozza. A bogyók érzékenysége azonban fokozatosan csökken.

szőlő

Újra fertőz a peronoszpóra – fotó: Agroinform.hu

feketerothadás (Guignardia bidwellii) újra támadásban van. A betegség levéltüneteit kevésbé lehet látni, a fürtökön viszont a fertőzés erőssége növekedett. Eddig nagyjából közepes mértéket ért el a fürtfertőzöttség, és ez a kórokozó számára kedvező körülmények között és a védekezések elmaradása esetén tovább fog erősödni.

A fürtzáródás állapota a szőlő növényvédelmének szempontjából fontos állomás, mert ez az utolsó lehetőség arra, hogy a fürt belsejébe „bepermetezzünk". Mint tudjuk, ez a javasolt időpont a szürkepenész (Botrytis cinerea) elleni második kezeléshez.

Ha mindez még nem lenne elég, ebben az időszakban megjelenhetnek a tőkeelhalás (Eutypa, Stereum) tünetei is egyes tőkéken, azaz a tigriscsíkos levélfoltosság és a gutaütés (részleges vagy teljes). A betegség ellen nincs hatékony növényvédő szeres kezelés, itt leginkább a terhelés csökkentésével és a tőkék jó kondícióban tartásával (lombtrágyák folyamatos használatával) előzhető meg a betegség fellépése.

Ha még több, növényvédelemmel kapcsolatos hírre, szakcikkre vagy kíváncsi, látogasd meg a Növényvédelem rovatot.
Ingyenes növényvédőszer-keresőnket megtalálod ide kattintva.