Ennek ellenére a statisztikai adatok lényeges változást nem mutatnak, a megtermelt mennyiség megközelítőleg 200-220 000 tonna (30 000 tonna szabadföld és 180 000 tonna hajtatás). A statisztikai adatokból az is megállapítható, hogy az évek közötti termésingadozás is csökkent, noha még mindig jelentős!
Míg a szabadföldön a területcsökkenés mértéke az elmúlt években közel 60% volt, addig a hajtatásban mindössze 20%-ra tehető. A termés döntő része, 65-70%-a a kisebb felületen hajtató gazdaságokból származik.A termésátlagok az új termesztéstechnológiáknak köszönhetően (támrendszeres termesztés, tápoldatozás, kőgyapotos termesztés, új, nagy teljesítményű hibridek alkalmazása, korszerű, jól gépesíthető és automatizálható üvegházak, számítógépes klímavezérlés stb.) jelentősen emelkedtek, a minőség és a termésbiztonság, ha szerény mértékben is, de javult, ami hozzájárult a hazai paprikának a folyamatos és megbízható piaci jelenlétéhez.
Magyarország – a klímaváltozás ellenére is – a szabadföldi paprikatermesztés északi határán van, ezért a termesztés kockázatos, a tenyészidőben a hirtelen lehűlések és felmelegedések, a kései talajmenti fagyok a termés minőségére és hozamára egyaránt kedvezőtlenül hatnak.
Az elmúlt évek nemzetközi piaci kihívásai és a minőséggel szemben növekvő belföldi igények bebizonyították, hogy a frissfogyasztói elvárásoknak igazán csak a hajtatott paprika képes megfelelni.
Termesztési tapasztalatok egyértelműen igazolták, hogy azokban az állományokban érzékelhető a jelentősebb termésingadozás, ahol a növények kondíciója nem megfelelő vagy helytelen a fajtaválasztás. Jó növénykondíciót pedig csak megfelelően előkészített talajon, szakszerű tápanyag- és vízellátás mellett lehetséges elérni.
A közel 1500 ha-os hajtatófelület nagyobb részén még mindig hagyományos módon, talajon nevelik a paprikát, a vízkultúrás és a konténeres termesztés területe (talaj nélküli termesztés) nem éri el a 30%-ot, ezért a hajtatott paprika esetében általánosan lehet a hagyományos talajos termesztésről és az annál alkalmazott talaj-előkészítésről beszélni.
Míg a szabadföldön a területcsökkenés mértéke az elmúlt években közel 60% volt, addig a hajtatásban mindössze 20%-ra tehető – fotó: Shutterstock
A paprika, de valamennyi hajtatott zöldségféle esetében a talajművelés kedvező hatásait lényegében az alábbi pontokban lehet összefoglalni:
• Csökkenti a gyökerek energiaveszteségét, elősegíti a gyökerek mélybe hatolását, ezáltal hozzájárul a mélyebb és nagyobb élettér, termőréteg kialakításához.
• Javítja a talaj levegőzését, a gyökerek oxigénellátását, ami a paprika esetében különös jelentőséggel bír.
• A szerves trágyát beforgatja a gyökérmélységbe, a műtrágyák egyenletes elkeveredését biztosítja a talajban.
• A felső 0-10 cm-es szétrombolódott szerkezetű talajréteget leforgatva és az alsó regenerálódott réteget a felszínre hozva javítja a gyökértér szerkezeti tulajdonságait.
• Irtja és gyéríti a gyomokat, mindenekelőtt a hajtatásban gyakori tyúkhúrt.
• Tápanyag tekintetében a gyakran igen heterogén talajt (pl. cseppenkénti öntözés) homogenizálja.
Szabadföldhöz képest nehezíti a talajművelést a rendelkezésre álló rövid művelésre fordítható idő, gondoljunk csak arra, hogy fűtési szezonban milyen gyorsan követik egymást a növénykultúrák (előnövény és főnövény), mennyire kell sietni az előnövény betakarítása után a kiültetéssel. Mindössze csupán egy-két nap áll rendelkezésre az előző kultúra eltakarítására, a szerves és műtrágyák kiszórására, azok beforgatására és az ültetőágy előkészítésére.
Míg korábban a paprika esetében megkülönböztettünk őszi, tavaszi és téli hajtatást, ennek megfelelően beszélhettünk nyári, őszi, téli, kora tavaszi és késő tavaszi talaj-előkészítésről, napjainkban a hosszúkultúrás paprikahajtatás következtében ez egyszerűsödött, a hajtatófelület nagy részén csak késő ősszel, illetve tavasszal művelnek talajt.
A talajművelés a termesztőlétesítményekben gyakorlatilag két géptípussal megoldható, tekintettel arra, hogy gépi növényápoló talajművelést nem végzünk, és az ültetés előtti talajművelés egybeesik az alap-talajműveléssel, azaz a forgatással. A fóliasátrak vagy az üvegházak mérete egészen speciális méretű erőgépek és talajművelők használatát teszi szükségessé.
A fóliasátrak vagy az üvegházak mérete egészen speciális méretű erőgépek és talajművelők használatát teszi szükségessé – fotó: Shutterstock
A paprikahajtatás alapvető és meghatározó technológiai eleme a talajforgatás, amelynek eszköze az ásógép. Ezzel a talajművelettel tudjuk azokat a fontos talajszerkezeti tulajdonságokat módosítani, javítani (vagy éppenséggel rontani!), amelyek a paprikahajtatás eredményességét nagymértékben meghatározzák.
Az ásógép járatásával egy menetben megvalósul a porhanyítás vagy lazítás és a forgatás. A lazítás hatására nő a talaj össztérfogata, a hézagtérfogata, azon belül a gravitációs pórusok aránya, ezzel együtt csökken a térfogat tömege (fajsúlya). A hézagtérfogat-növekedés hatására javul a talaj vízbefogadó képessége, hosszabb időn keresztül több nedvességet képes tárolni, és kisebb a talajban a nedvesség ingadozása.
Van, ahol még az ekét használják ilyen célra, hobbigazdaságokban az ásót, ezek az eszközök lényegében ugyanezeket a feladatokat látják el, de kevésbé egyenletes és homogén talajfelületet hagyva maguk után.
Növényvédelmi okok miatt – eltérően a szabadföldi termesztéstől – az előző növénykultúra maradványait nem dolgozzuk a talajba, ezt a lekerülés után gondosan letakarítjuk, és a gyökereket is eltávolítjuk. Ugyanakkor a lehetőségektől függően lényegesen nagyobb mennyiségű szerves trágyát (szerves anyagot) forgatunk a talajba, mint szabadföldi körülmények között.
A szervestrágyázás igazi jelentősége nem a tápanyag-visszapótlásban van, mint azt sokan gondolnák, a szerkezetjavítás az igazi nagy értéke.
A bemunkált szerves trágya mennyisége elérheti a 10-20 kg/m2-t (100-200 t/ha), esetleg bizonyos gazdaságokban, ahol a beszerzés nem ütközik akadályba, ezt meg is haladhatja. A bemunkálás mélysége a sekély gyökérelhelyezkedés miatt legfeljebb 20-30 cm. Kötött talajon és nagyon laza homokon elengedhetetlen a szerves trágya használata.
Bizonyos talajokon elengedhetetlen a szerves trágya használata – fotó: Shutterstock
Az utóbbi években a csökkenő állattartás miatt egyre nehezebb a jó minőségű, érett trágyák beszerzése. Ebből adódóan sokan a szervesanyag-pótlást ipari és mezőgazdasági komposztokkal, tőzeg- és szalmatrágyákkal próbálják megoldani. Ezek elmunkálása esetenként egészen speciális eljárást, gépkombinációt igényel.
Az ásógép forgató munkáját a rotációs kapák keverésével egészítjük ki. A kettő együtt adja azt a laza, egyenletes ültetőágyat, amit a paprika kíván. Sokan a rotációs kapa munkáját túlértékelik, és az ásógépet kihagyják a műveleti láncból, mondván, hogy a forgatást az is elvégzi. Helytelen, a rotációs kapák alkalmatlanok a trágyák, továbbá a felső és alsó talajrétegek átforgatására. Csak rotációs kapa használatával a forgatás lényegében elmarad, vagy csak igen jelentéktelen mértékben valósul meg, nem is beszélve a sekély művelés hátrányairól. Egyébként is a rotációs kapa kismértékben rontja a talaj szerkezetét, különösen akkor, ha száraz a talaj vagy nagy fordulatszámmal üzemeltetik.
Olyan termesztőlétesítményekben, ahol nincs fűtés, vagy csak minimális ún. vészfűtést alkalmaznak, vagyis télen nem hajtatnak, a két munkafolyamat kettéválik. Az ásást ősszel, a nagyobb fagyok beállta előtt végzik, míg a rotálásra csak tavasszal, az ültetés előtt kerül sor. Talajművelési szempontból szerencsésebb megoldás, mint az egyszerre történő szántás (ásás) és rotálás.
Összességében a fólia alatti talajművelés semmit nem veszített jelentőségéből, sőt olyan, talajszerkezetre érzékeny kultúra esetében, mint a hajtatott paprika, csak növekedett a súlya a technológián belül. A csepegtető öntözés, a talajtakarás, de a gyenge gyökérzettel rendelkező hibridek esetében is még nagyobb figyelmet, több szakszerűséget igényel, mint korábban.