Magyarázatot talált arra egy kínai és amerikai orvoskutatókból álló nemzetközi csapat, hogy miért hoztak korábban vegyes eredményeket azok a tanulmányok (egyes kísérletek összefüggést mutattak, mások pedig nem találtak ilyet), amelyek a tejfogyasztás és a 2-es típusú cukorbetegség kialakulásának csökkent kockázata közötti összefüggést vizsgálták.

A mostani kutatásban genomszintű asszociációs vizsgálatot (GWAS) végeztek. A genetikai variánsok megfigyeléses vizsgálatakor azt próbálják megállapítani, hogyvalamelyik variáns kapcsolatban van-e egy adott tulajdonsággal. Ezúttal kb. 12 ezer spanyol felnőttől vett szövetmintát vizsgáltak, valamint a Nemzeti Rákkutató Intézet által kidolgozott étrendi beviteli becsléseket alkalmazták.

Eközben figyeltek fel valamire azoknál, akik egy bizonyos genetikai variánssal rendelkeznek, mely a laktáz enzimet kódolja: kiderült, hogy azoknál, akiknél felnőtt korukra kialakult az elsődleges laktázhiány, azaz elégtelen vagy hiányos bennük a tejcukorbontó enzim termelése, de rendszeresen fogyasztanak tehéntejet, 30 százalékkal csökken a 2-es típusú cukorbetegség kialakulásának kockázata. Azoknál nem találtak ilyen összefüggést, akik nem rendelkeznek ilyen génváltozattal. Ezt követően a kutatók a brit Biobank adataival is megismételték a vizsgálatokat, és hasonló eredményre jutottak.

Forrás: hvg.hu

Indexkép: Shutterstock