A fejfájás egyike a leggyakoribb panaszoknak, mellyel orvoshoz fordulunk. Kialakulásának hátterében sokféle ok állhat, ezek közül a táplálkozás szerepe kevésbé ismert: egyes élelmiszerek összetevőinek hatása, az étkezések kihagyása vagy a folyadékhiány egyaránt vezethet a kellemetlen tünethez – írja a vital.hu.

A fejfájás nagyon sokakat érint

A különböző fejfájások kialakulásának hátterében sokféle ok állhat, ezek lehetnek örökletes, hormonális, és egyéb hatások is, olyan, mint amilyen a stressz, a fáradtság, a szem megerőltetése, az alvási szokások megváltozása, egyes hormonális változások, illetve az étkezéssel kapcsolatos tényezők.

Vannak, akiknél egyes ételek fejfájást provokálhatnak: egy pohár vörös bor, egy darab csokoládé, néhány falat ízletes sajt is okozhat problémát.

sajt

Van, akinek elegendő egy darabka sajt ahhoz, hogy megfájduljon a feje – fotó: pixabay.com

Mi lehet mindennek az oka?

A fejfájást (főként a migrénes rohamokat) összefüggésbe hozták bizonyos természetes élelmiszeralkotókkal, az aminokkal. Az aminok azok a nitrogéntartalmú anyagok, amelyek a növényekben, állatokban általánosan előfordulnak, és egyes típusaik hozzájárulnak az élelmiszerek jellegzetes ízének, aromájának kialakításához.

Az élelmiszerekben előforduló aminok közül a tiramin, feniletilamin, hisztamin az, amelyekkel kapcsolatba hozzák a fejfájást. Feltételezések szerint a migrénben szenvedők egy részének a szervezete nem képes elég gyorsan metabolizálni ezeket az aminokat, amelyek, ha sokáig a testben maradnak, akkor fejfájást idézhetnek elő.

Az aminok és a fejfájás közötti kapcsolatra már évtizedekkel ezelőtt felfigyeltek, akkor, amikor a tuberkulózis kezelésére és a depresszió enyhítésére az ún. MAO (monoamin-oxidáz)-gátló gyógyszereket szedők közül sokan súlyos fejfájásra panaszkodtak bizonyos ételek fogyasztása után. A MAO-enzimek a szervezetre potenciálisan káros aminokat bontják le még azelőtt, hogy azok a véráramba kerülnének. A MAO-gátló gyógyszereket alkalmazóknál a méregtelenítési folyamat gátlódik, aminek eredményeképpen a vér amin-szintje megemelkedik.

Milyen élelmiszerek okozhatnak fejfájást?

A fejfájás provokálása gyakran gyanúba keveredett, de egyelőre nem bizonyított élelmiszerek listája meglehetősen hosszú, ezek többnyire a már említett aminokat, alkoholt, koffeint, bizonyos adalékanyagokat (pl. tartósítószert) tartalmazó ételféleségek.

Így többek között a listán megtalálhatók a sajtok, az alkoholos italok (főként a vörösbor), a csokoládé, a kávé, kóla italok, tartósított ételek (savanyúságok, befőttek, pácolt vagy füstölt húsféleségek), a zsíros ételek, és egyes gyümölcsök (pl. citrusfélék, banán) is.

Meg kell említeni még a hideg okozta fejfájást is, ami az arra hajlamosaknál pl. a hideg, jeges ital, vagy fagylaltevés miatt alakul ki. Ez általában 5 percnél rövidebb ideig tart, és többnyire a homlok középrészén jelentkezik.

Szintén fejfájást eredményezhet, ha a vércukorszint 2,2 mmol/l alá csökken, ami kihat a közérzetre és a munkavégzés hatékonyságára is. A koplalást vagy a helytelen fogyókúrát emiatt szintén kísérheti fejfájás.

folyadék

Kulcsfontosságú a rendszeres folyadékfogyasztás – fotó: pixabay.com

A víz folyékony fájdalomcsillapító?

Sokan még most sem veszik komolyan, hogy a folyadékhiány fejfájást is kiválthat. A megfelelő mennyiségű folyadék bevitele nem csak nyáron fontos a hőségben, hanem a hidegebb évszakokban is. A víz minél előbbi pótlása rövid időn belül a fájdalom enyhülését hozhatja.

Érdemes mindig a kezünk ügyében tartani egy-egy palack vizet, vagy más energiamentes folyadékot, hogy emlékeztessen bennünket arra, hogy időben innunk kell. Váljék szokásunkká, hogy étkezési időben, testmozgás előtt, alatt és után is folyamatosan pótoljuk a folyadékot.

Fontos tudnunk, hogy a szeszes italok az alkoholtartalmuk függvényében folyadékvesztést okoznak, a másnaposság fő oka is a dehidratáció, ami gyakran fejfájással jár.

A különböző kiváltó okok egymást erősítik

A fejfájást nem csupán egy tényező befolyásolja, hanem a kockázati faktorok kombinációja. Ezért egy-egy stresszes, kimerítő nap során célszerű arra figyelni, hogy mennyi folyadékot fogyasztunk, és milyen ételek kerülnek a tányérunkra.

Nőknél a hormonális ingadozás önmagában is elég lehet a migrénes fejfájás kiváltásához, de ha emellett olyan más provokáló körülmények is jelen vannak, – mint az étkezés kihagyása, az adott személynél migrént elősegítő ételek, italok fogyasztása – akkor a roham nagyobb eséllyel és erősebben jelenhet meg, és hosszabb ideig is eltarthat.

Akik szeretnék megelőzni a fejfájást, érdemes naplót vezetniük arról, hogy mikor jelentkezett a fejfájásuk, milyen erősségű és milyen típusú volt. Lényegesek a körülmények is, például az elfogyasztott ételek feljegyzése is, ami addig ismeretlen összefüggéseket is feltárhat. Ha étkezéssel kapcsolatos problémára derül fény, érdemes szakembert felkeresni, aki segíteni tud abban, hogy a táplálkozás kiegyensúlyozottá váljon.

Fontos a rendszeres mozgás, a megfelelően összeállított étrend és a megfelelő életvitel, mert a fejfájással küzdők számára is hatékonyabbá és élvezhetőbbé teszi a munka és a kikapcsolódás idejét.