A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara díszkertész alosztálya egyhangúan elhatározta, hogy kampányt indít a nagyobb, hazai termesztésű és előállítású dísznövények szélesebb körben történő megismertetése és felhasználása érdekében. A hazai program sikeressége érdekében a NAK a Magyar Díszkertészek Szövetségével közösen szakmai tanulmányutat tervezett idén ősszel Hollandiába.

A szakmai úton a két szervezet összesen 27 szakembere vett részt. Dísznövényekkel foglakozó faiskolákat látogattak meg, valamint egy nagy díszfaiskolai kiállításon vettek részt. A szakmai programok részeként jutott idő az arceni kastélypark és néhány történelmi városka, Gouda és Utrecht közparkjainak meglátogatására is.

kert

Az esemény fő mondanivalója volt: jövő csak zöldben képzelhető el, ültessünk minél több fát, cserjét a kertekbe és a közterületekre – fotó: Pixabay

Hollandia területének körülbelül egynegyede mélyföld, azaz a tenger szintje alatt fekszik. Az ország területét lefedő Holland-síkság keleti részét az úgynevezett Geest-vidék alkotja. A Rajnától északra homokos-agyagos morénák, délre pedig folyami hordalék jellemző. Hollandia legfontosabb ásványkincse az északi területeken bányászott földgáz.

Hollandia történelme egyben a tengerrel folytatott küzdelem története is – nem véletlenül tartja úgy a mondás, hogy „a tengert Isten, a szárazföldet a hollandok teremtették”. Az ország területének 1/4-e mélyföld, és a vihardagályok és a folyami árvizek az ország területének közel 2/3-át fenyegetik. A helyzetet ráadásul súlyosbítja, hogy a holland partvidék évszázadonként folyamatosan süllyed, így a múltban a tenger folyamatosan területeket hódított el a szárazföldtől. A tenger visszaszorítása, azaz a polderesítés a 15. században kezdődött.

Ez úgy zajlik, hogy a kiszárítani szándékozott területet elgátolják a tenger többi részétől, majd a körülgátolt mélyföldeket – a poldereket – kiszárítják, ehhez régebben szélmalmokat használtak, manapság pedig motoros szivattyúkat. A körülgátolt tófenék iszapja a víz kiszivattyúzása után még rossz minőségű, nem alkalmas a művelésre, ehhez 8-10 év szükséges. Először nádat ültetnek a területen, ezt 2–3 év elteltével felégetik.

Az egyenletes talajvízszint biztosítására a föld alatt alagcsöveket vezetnek. Később a valamelyest feljavított talajon néhány évig különböző növényeket: repcét, majd búzát és árpát termesztenek. A folyamat lezárásaként az állam a már művelésre alkalmas poldereket parcellákra osztja, és bérbe adja a gazdáknak. A poldereken mesterségen tervezett településhálózatot alakítanak ki, hogy minél jobban kihasználják a rendelkezésre álló területeket.

A holland mezőgazdaság jelentős exportot bonyolít le, különösen Nagy-Britanniába és Németországba szállítanak sok árut. A mezőgazdaság vezető ága sokáig az állattenyésztés volt, mára azonban a növénytermesztés vette át a helyét a kertészetek gyors fejlődése miatt.

A virágok exportjában Hollandia világelső, és itt található a világ legnagyobb virágtőzsdéje is.

tulipán

A virágok exportjában Hollandia világelső – fotó: Pixabay

A Boot and Co faiskola egyike a legnagyobb holland faiskoláknak. Két helyen van telephelyük, Zundertben egy 100 ha-os, Boskoopban pedig egy 15 ha-os. Hatvan éve állítanak elő magas minőségű dísznövény-ültetési anyagot. A zunderti faiskolákban található homokos, humuszban gazdag talajtípus és laza talajszerkezet révén az ott termesztett növényeknek jól fejlett szálas gyökérzete van, amelyet jelenleg a piac igényel.

A holland kertészet szívében, Boskoop területén tőzeges talaj található, ahol főként rózsa és tűlevelű fajok termesztése zajlik. Minden termelésük megfelel a Milieukeur környezetvédelmi szabványnak, amely fenntartható módon termesztett növények széles skáláját biztosítja. Az állandó létszám meghaladja az 50 főt. A saját kutatási és fejlesztési csapatuk piacorientált megközelítést alkalmaz az új tájképi, cserjék, fák és évelők kiválasztására.

A növényfajok tekintetében három kulcsfontosságú kritériummal számolnak: robusztusság és jó növénykondíció; gyomelnyomó képesség, alkalmasság alacsony fenntartású tömeges ültetésre; vonzó szín megtartása hosszú időn át.

A faiskola rendelkezik az ISO 9001, 14001, és 26000 szabványokkal, valamint a Milieukeur (nemzetközileg elismert holland szabvány) és Groenkeur tanúsítványokkal.

2018. október 2. és 4. között több mint 300 szakmai résztvevő közreműködésével zajlott le a 29. nemzetközi faiskolai vásár Zundertben. Az esemény fő mondanivalója volt:

jövő csak zöldben képzelhető el, ültessünk minél több fát, cserjét a kertekbe és a közterületekre.

Reiner van der Berg klimatológus a sajtótalálkozón hangsúlyozta, hogy a mostani klímaváltozást kizárólag az emberiség idézte elő, és az is állíthatja meg.

A szén-dioxid-mérleg kiegyensúlyozásában kizárólag a zöld növények segíthetnek, ezért kell minél több nagy lombfelületet adó fát és cserjét ültetni a közterületekre és kertekbe. A kibocsátáscsökkentés pedig a zöldenergiák minél szélesebb körű elterjedésével, még több nap- és szélerőmű, elektromos járművek üzembe állításával érhető el, amit az országok kormányainak kell elősegíteniük.

szélerőmű

A kibocsátáscsökkentés a zöldenergiák minél szélesebb körű elterjedésével érhető el – fotó: Shutterstock

Fontos az ifjúság érzékenyítése is, ezért több stand is nekik szólt a kiállításon, ahova iskolai csoportokat is szerveztek. A kiállítók is ebben a szellemben állították össze standjainkat és üzeneteiket.

Kiosztották a Holland Királyi Kertészeti Társaság kísérleteiben legjobban szereplő növényújdonságok díjait is. Az arany minősítést a Cornus kousa Pevé Sammy somfajta kapta, amit a Piet Vergeldt kertészet nevezett a versenybe. A növény különlegessége bíborvörös őszi lombszíne és erőteljes növekedése.

A Kolster céget 1944-ben alapították Boskoopban a második világháború alatt. Jelenleg is teljes egészében a család tulajdonában van. A '90-es években divatba jöttek a vegyes csokrok. A család lehetőséget látott benne, és kutatni kezdték a csokrokba való dekoratív cserjéket. Kezdetben vágott virágnak való növényeket árultak, a 2000-es évektől pedig már cserepes dísznövényeket is. A nemesítés keresztezéssel és oltással zajlott. A növényeiket regisztráltatták és a világ 80 országába kezdték árulni.

A Rein and Mark Bulk Faiskola neve egyet jelent a speciális növényekkel, vagyis ebben a faiskolában nyitvatermők, fák, cserjék, évelők és kúszónövények speciális fajtái találhatóak meg, legfőképpen az adott növényfajok különleges fajtái. A kertészetet apa és fia vezeti. A kertészet egy részében vannak az anyanövények, amelyekről a szaporítás történik, található egy kertrészlet, ahol a fajtákból egy hatalmas gyűjtemény található botanikus kertként bemutatva, és található egy rész, amelyekben a vásárlásra kínált növények kaptak helyet.

Az aalsmeeri virágtőzsde: A Royal Flora Holland a világ vezető virágforgalmazója, a világ virágkereskedelmének hatvan százalékát bonyolítja le. Három aukciós központja van Hollandiában, ezek közül is a legfontosabb és legnagyobb az aalsmeeri. Az aalsmeeri csarnok területe 775 000 négyzetméter, több mint kétszáz focipályányi, de a külső épületekkel együtt a teljes alapterület egymillió négyzetméter felett van. Ezen a gigantikus területen 270 000 targonca szállítja a napi árumennyiséget.

dísznövény

A virágok 30-35 százaléka importból származik – fotó: Pixabay

A virágok 30-35 százaléka importból származik, elsősorban Afrikából (Kenyából és Etiópiából), ahol nem más típusokat termelnek, egyszerűen csak több hely van virágmezőknek. A szállítmányok naponta 16 óra és másnap hajnali 4 közt érkeznek be, és ha szükséges, hatalmas hűtőkben várják, hogy kiderüljön, hova kerülnek. Aalsmeerben korábban négy aukciósterem is volt az épületben, de ma már a kereskedés 80 százaléka online történik.

Az aukció árlejtéses módszerrel zajlik, azaz egy magas árról indulnak, és azt csökkentik eurócentenként. Amikor valakinek elfogadható az ár, leüti, és jelzi, hogy azon az áron milyen mennyiséget hajlandó a megadott specifikációból (virág típusa, hossza és színe) vásárolni. Ezután tovább csökken az ár, és jöhet a többi kereskedő.

Az Utrecht város központjában található botanikus kert igazi oázis a városi forgatagban. Itt található Európa egyik legidősebb „fiú” Ginkgo biloba fája, a bizonyítékok alapján 1730-1750 között telepíthették. Érdekessége, hogy a lombkorona felső részébe beoltottak egy „lány” Ginkgót, ez a rész ősszel hamarabb sárgul be. Idős korukban a Ginkgók chichiket kezdenek növeszteni, amelyek földet érve hajtást és gyökeret nevelnek.

Az Arcen kastély körül elterülő 32 hektáros parkban 10 kert található, többek között egy rozárium, egy vízi és szoborkert, teraszkert, völgykert (olasz kert, ázsiai vízkert, sziklakert, bambuszerdő, japán kert), Hosta-kert, hegyi-kert, valamint egy rododendronkert.

Legyen szó növénytermesztésről, állattenyésztésről vagy az élet bármely tevékenységéről, a hollandok összefogása példaértékű. A legjobb példa erre az ország vízkormányzása. A csatornák vízszintjének összehangolása összefogás nélkül lehetetlen lenne. A dísznövénytermesztés területén csak egy pár éve kezdődött az összefogás, amellyel a holland díszkertészek összehangolják tevékenységüket és közösen intézik a piaci folyamatokat. Ezzel egy rendkívül kedvező környezetet alakítottak ki maguk számára.

Felismerve a világon zajló kedvezőtlen eseményeket, továbbá a változó igényeket, a hollandok a növénytermesztés területén kihasználják a megváltozott környezetben elérhető legtöbb dolgot, amellyel fejlődni tudnak.

Rendkívül nagy hangsúlyt fektetnek a folyamatos, kiváló minőségű áru előállítására, a növénytermesztés során a rend és tisztaság betartására. Folyamatos növénynemesítéssel károsítóknak ellenálló fajtákat hoznak létre, amelyre nagy szükség van az Európai Unióban történő folyamatos növényvédőszer-kivonás miatt. Számolnak az éghajlatváltozással, a nemesítés során fontos szempont a növények stressztűrő képességének javítása, valamint az egyre növekvő „Green City”-mozgalom kiszolgálása városi klímát tűrő dísznövényfajtákkal.