"Az egyszerű anyagoknak egyre nagyobb jelentőségük lesz a házikerti, de a nagyüzemi termelésben is. Csak látszólag tűnik ellentmondásosnak az, hogy a kereskedőknek is ajánlom a propagálásukat" – írja Zsigó György növényorvos legújabb tájékoztatójában.

"Azonban egyre kevesebb új hatóanyaggal számolhatunk a III. kategóriások között is. Ha a kertbarátok, a házikertesek abbahagyjak a kertészkedést, mert nem tudják megvédeni a terményeiket, akkor vetőmagot és eszközöket sem fognak vásárolni.

Két újabb egyszerű anyagot engedélyeztek 2025-ben és ezzel már 28-ra emelkedett a számuk.

  • 27. Szőlőmagkivonat
  • 28. Sarjadékhagyma

Ez a lista és az egyszerű anyagok engedélyei megtalálhatóak itt.

Az "egyszerű anyagok" olyan anyagokat tartalmaznak, melyek jelenleg élelmiszerként, vagy gyógyhatású anyagként forgalmazott termékek, de bizonyíthatóan van növényvédelmi hatásuk is.

Nehéz követni a változásokat

"Úgy látom, hogy hozzá kell szoknunk ahhoz, hogy ugyanazt a növényvédő szert egyre több néven is forgalomba hozzák. Ezek a párhuzamos behozatali vagy származtatott engedéllyel rendelkező készítmények" – hívja fel a figyelmünket Zsigó György a tájékoztatóban.

Már nem kell, hogy az eredeti névtől eltérő, új nevet kapjanak a párhuzamos, illetve a származtatott engedélyű készítmények. Ezért megegyezhet az 1. és a 2. oszlop.

A felhasználók számára a 3. oszlop fontos lehet, ott találják meg a pulton lévő, konkrét készítmény „tulajdonosát", akit keresni lehet a kérdéseikkel.

táblázat

Forrás: Zsigó György/NMNK

A változásokat a címkén is fel kell tüntetni

„A termék csomagolóeszközén a referencia termék címke előírásain kívül fel kell tüntetni a párhuzamos behozatalra engedélyezett szer nevét, a párhuzamos behozatali engedély számát, az eredeti szer nevét, az eredeti gyártási számot és gyártási időt, a származási országot, a referencia termék nevét és engedély számát, továbbá a párhuzamos behozatali engedély tulajdonos nevét és címét." – idézek az egyik párhuzamos behozatali engedélyű termék engedélyokiratából. (Úgy tűnik, hogy most sok termék származási országa Románia, *-gal jelöltem) – írja Zsigó György, növényorvos.

Indexkép: pixabay.com