A világ eddigi legnagyobb hidrogéngáz-lelőhelyét fedezték fel Albániában egy krómbánya közelében. Először 1992-ben érzékeltek itt hidrogént, és az elmúlt évtizedekben kiderült, valóban az szivárog a tárnákban. A szakemberek szerint a lelőhely megtalálása elvezethet oda, hogy a hidrogént tiszta tüzelőanyagként lehessen felhasználni – írja a hvg.hu.
A hidrogén a fosszilis tüzelőanyagok alternatívája lehet, hiszen az elégetésével nem keletkezik üvegházhatású gáz, azonban a természetben nehezen érhető el, ezért általában földgáz elégetésével állítják elő, ami szén-dioxidot juttat a légkörbe.
A kutatók korábban úgy vélték, hogy csak nagyon speciális körülmények között tud a föld mélyén megmaradni a gáz, azonban amikor az albániai Bulqizë bányában 2011-ben, 2017-ben és 2023-ban nagy robbanások történtek, egyre valószínűbbnek tartották, hogy hidrogénnel van dolguk. Most egy nemzetközi kutatócsoport megállapította, hogy a bánya egy olyan mező fölött helyezkedhet el, amiben körülbelül 5000 és 50 000 tonna közötti gázmennyiség található.
A minták alapján a szivárgó gáz 84 százaléka hidrogén, a maradék mennyiség metán és nitrogén. A medence kb. napi 34 kilogramm, azaz évente 12,4 tonna hidrogént bocsát ki.
A bányában nagyon sok az ofiolit nevű, vasban gazdag kőzet, ami vízzel reagálva hidrogént termel, ezért a szakemberek úgy vélik, további jelentős természetes hidrogénlerakódások lehetnek más helyeken található ofiolitkiemelkedések alatt is.