A tavasz kiemelt fecskevédelmi időszak, amiben a lakosságnak és az önkormányzatoknak óriási szerepe és felelőssége van – hívta fel a figyelmet a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME) közleményben, melyben emlékeztetnek: az utóbbi húsz évben a fecskék fele eltűnt Magyarországról.
Mit tehetünk?
Az elmúlt két évtizedben több mint 50 százalékkal csökkent a hazai fecskeállomány. A folyamat megfordítása közös érdekünk, hangsúlyozza az MME, kiemelve, hogy a tavasz közeledtével még van idő kihelyezni a műfészkeket, megtervezni és engedélyeztetni a fecskebarát falfelújítást, felszerelni az ürülékpotyogást megszüntető "fecskepelenkákat".
Az MME a műfészkek és az ezekhez szükséges sablonok elkészítését bemutató kisfilmekkel és részletes leírással is segíti a madárbarátok felkészülését az idei fecskevédelmi szezonra.
A fecskefészek otthoni elkészítéséhez itt olvashatsz tanácsokat, ez a cikk pedig a fészek kihelyezésének helyes módját részletezi. Műfészkek akár meg is vásárolhatók az MME-től.
A fecskéknek a rovarok elleni biológiai védekezésben óriási szerepük van, ezért különösen aggasztó a települési fecskeállomány ezredfordulót követő megfeleződése. Ennek hátterében az élőhelyek átalakítása, a táplálékbázis csökkenése, a klímaváltozás és a fecskefészkek leverése, a madarak elzavarása áll.
Minden fecske legalább 1 kilogramm repülő rovart fogyaszt el csak a költési időszak alatt.
Az, hogy Magyarországról akár kétmillió fecske is hiányozhat, azt jelenti, hogy legalább kétezer tonna kártevő és betegségeket terjesztő rovar marad évről évre a környezetben.
Az állománycsökkenés megállítását, megfordítását a meglévő természetes fészkek és telepek fokozott védelmével (a fészekleverések hatósági bejelentésével) és az ezek mellé márciusban-áprilisban kihelyezett műfészkekkel, sárgyűjtőhelyek létesítésével, valamint ürülékpotyogást megszüntető "fecskepelenkák" felszerelésével, a parti fecskék esetében pedig költőfalaik felújításával segíthetik az emberek.