Bolygónk mélyén egy hatalmas ökoszisztéma található, amely hemzseg az élettől. Az elmúlt években egy nemzetközi tudóscsoport feltárta, hogy mikroorganizmusok milliárdjai élnek kilométerekkel a Föld felszíne alatt – írja a hellomagyar.hu.

A kutatók számításai szerint a bolygón élő mikrobák 70 százaléka a föld alatt él. Az első vizsgálatok alapján valószínűsíthető, hogy a felszín alatti élet genetikai sokfélesége hasonló lehet a felszín feletti élethez, de lehetséges, hogy meg is haladja azt. Ezért az ökoszisztéma a „föld alatti Galapagos-szigetek" nevet kapta.

Tíz évvel ezelőtt csupán néhány helyen vettek mintát, olyan helyeken, amelyektől azt várták, hogy életet találnak, most azonban az ultramély mintavételeknek köszönhetően már tudni lehet, hogy nagyjából mindenhol megtalálhatók az élőlények, melyek között a baktériumok és evolúciós rokonaik, az archeák dominálnak.

A kutatók a földkéregbe 2,5 és 5 kilométer közötti mélységben (mind a tengerfenéken, mind a szárazföldek belsejében) fúrásokból felszínre hozott mintákat vizsgálták, és eközben azt is felfedezték, hogy a felszín alatti mélybioszféra csaknem kétszer akkora, mint az összes óceán térfogata, pedig a nagy melegnek, nyomásnak, sötétnek és a kevés tápanyagnak kitéve aligha számíthattak itt az élet sokszínűségére.

„A mélybioszféra mikrobáival kapcsolatos tanulmányaink sok új ismeretet hoztak. De azt is felismertük és sokkal jobban értékeljük, hogy mennyi mindent kell még megismernünk a felszín alatti életről. A tudósok például még nem ismerik az összes olyan módot, ahogyan a felszín alatti élet a felszíni életre hat, és fordítva" – mondta Rick Colwell, az Oregoni Állami Egyetem mikrobiális ökológusa.

Indexkép: Pixabay