A Maryland Egyetem kutatói más amerikai egyetemekkel közösen az országban tapasztalható méhpusztulásról egy átfogó vizsgálatot készítettek, amely 4.700 méhészt érintett – olvashatjuk a japantimes.com hírportálon. Több mint 300.000 méhcsalád fejlődését 13 évre visszamenőleg vizsgálva megállapították, hogy a legutóbbi tél folyamán az USA méhállományának 37,7 százaléka pusztult el.

A méhállományok bizonyos téli vesztesége a méhészet természetes velejárója, az említett magas elhullási arány azonban egy nagyon aggasztó tény, mivel a legutóbbi évtizedekben az évenkénti veszteség ritkán haladta meg a 10 százalékot az USA méhállományában.

méh

A szokásosnál jóval nagyobb volt a méhveszteség a kutatás szerint – fotó: Pixabay

A beporzók tevékenysége mintegy 15 milliárd dollárral járul hozzá az USA-ban termelt élelmiszernövények termelési eredményéhez. Az emberek által fogyasztott táplálékok teljes mennyiségének mintegy harmada a beporzó rovaroknak köszönhető, beleértve a házi méhek mellett a vadméheket is, amelyeket ugyancsak erősödő pusztulás fenyeget.

A méhpusztulás az utóbbi évtizedben világszerte felerősödött, amelyért elsősorban az atkákat, a növényvédő szerek fokozódó alkalmazását és a monokultúrás termesztést teszik felelőssé.

A méhészek minden lehetséges eszközzel igyekeznek megvédeni az állományaikat, ezek az eszközök azonban a jelenlegi magas veszteségekkel szemben nem elégségesek. A Kaliforniai Egyetem kutatója, Jennie Durant szerint a méhpusztulás ellen több szinten fel kell venni a harcot. Az USA közép-nyugati területein például a földhasználat változása különösen érzékenyen érintette a méhállományt. Nagy területen ugyanis a kiváló méhlegelőként használható lóhere helyett kukoricát és szóját vetettek, amelyek méhlegelőnek nem alkalmasak.

Arról, hogy a növénytermesztők hogyan járulhatnak hozzá a beporzó rovarok védelméhez itt írtunk, városi megoldásokról pedig itt számoltunk be.