Ha ételről van szó, gyakran vakmerőbbek vagyunk, mint kellene. Mert "ami jó illatú, az biztos jó is"... Pedig egyre több élelmiszer-biztonsági szakértő figyelmeztet: a konyhában tanúsított lazaságunk könnyen vezethet bajhoz – akár komoly betegségekhez is.

A szagteszt mítosza: nem minden bűzlik, ami veszélyes

Sokan még mindig úgy hiszik, hogy a romlott ételnek büdösnek kell lennie. De az igazság az, hogy a veszélyes baktériumok, mint például a szalmonella vagy az E. coli, szinte láthatatlanok és szagtalanok maradnak. Az Egyesült Királyság élelmiszer-hatósága (FSA) is egyértelműen leszögezte: a szaglás, illetve az étel külsejének vizsgálata nem megbízható módszer annak eldöntésére, hogy egy termék biztonságosan fogyasztható-e.

A tej, hús vagy hal ilyen módon való ellenőrzése világszerte elterjedt, pedig a statisztikák ijesztőek: évente több millió ételmérgezés történik, és nem kis részük vezethető vissza a hanyag háztartási gyakorlatokra.

És ha már a konyhai bakikról van szó, a nyers csirke mosása sem maradhat ki a listából. Ez a higiéniai probléma az egyik legveszélyesebb szokás, mert a húsról lefolyó víz könnyen szétszórhatja a kórokozókat a konyhában, így más ételeket, eszközöket is megfertőzhet.

Ráadásul sokan még mindig nem figyelnek eléggé a hűtési láncra sem: a boltból hazavitt saláták vagy kész szendvicsek könnyen lehetnek baktériumforrások, ha nem megfelelően tároljuk őket.

Lejárat = határidő, nem ajánlás

A legnagyobb tévedés mégis az, hogy a szavatossági időt sokan ajánlásnak veszik, nem kötelező érvényű szabálynak. Pedig a lejárt ételekben a baktériumok akár robbanásszerűen is elszaporodhatnak – és ezt sem a szag, sem a látvány nem fogja elárulni.

A brit statisztikák szerint évente 2,4 millió ételmérgezés történik, és ezek nagy részét elkerülhetnénk egy kis elővigyázatossággal. Jó hír viszont, hogy a felmérések szerint az emberek többsége már nem eszi meg az elszíneződött vagy „gyanús" kinézetű virslit – bár ez még mindig kevés a teljes élelmiszer-biztonsághoz.

Forrás: noklapja.hu

Indexkép: Shutterstock