Mint arról az agrarheute.com beszámol, a darmstadti és a müncheni egyetem kutatói azt vizsgálták, hogyan alakult a rovarfajok száma a német erdőkben 2008 és 2017 között. Az eredmény igencsak meglepte a szakembereket.

"A vizsgált rovarfajok száma több, mint 60 százalékkal csökkent" – mondta el Dr. Michael Staab, a tanulmány vezető szerzője. – "Ez különösen meglepő a mezőgazdasági területekhez képest, ahol a földhasználat típusa idővel megváltozott és intenzívebbé vált olyan tényezők miatt, mint a hatékonyabb növényvédő szerek használata, a marginális struktúrák megszüntetése, vagy a kukorica termőterületének növekedése. Az ilyen jellegű tényezők azonban nem játszanak szerepet az erdőben, ennek ellenére következett be ez a drasztikus csökkenés."


Az új tanulmányt három régióban végezték: a Hainich Nemzeti Parkban, az UNESCO Schorfheide-Chorin Bioszféra Rezervátumban és az UNESCO Sváb Alb Bioszféra Rezervátumban. A kutatók részletesen megállapították: a nagyobb populációban jelen lévő és gyakoribb fajok száma különösen meredeken csökkent. Ilyenek a ragadozó, vagy holtfa lebontó rovarok, miközben a növényevő rovarok több fajának száma inkább nőtt, mint csökkent.

A csökkenés kifejezettebb volt azokban az erdőkben, ahol magas a tűlevelűek aránya, és kisebb volt az őshonos bükkösökben. Az erdőhasználat nélküli, védett erdőkben a csökkenés kevésbé volt kifejezett, mint az intenzíven kezelt erdőkben.

Az éghajlatváltozásra való tekintettel a kutatók szükségesnek tartják a jövőben annak vizsgálatát, hogy a növekvő aszály és az őshonos erdők ezzel járó változása hogyan befolyásolja a rovarpopulációk fejlődését, mert ebben vélik felfedezni az okokat. A tanulmány azt is sugallja, hogy a célzott gazdálkodás - beleértve a honos fafajokkal borított területek növelését és a fakitermelés csökkentését - segíthet enyhíteni a rovarok pusztulását erdeinkben.