Sokat beszélnek arról, hogy a jövő fejlesztési iránya az alkoholtartalom nélküli borok készítése lehet, az ország egyik legismertebb borásza, a balatonfüredi Koczor Kálmán egyáltalán nem készítene ilyeneket, sőt inkább végleg befejezné a bortermelést. A BalatonVin Borlovagrend nagymestere még eddig nem kóstolt nulla százalékos alkoholtartalmú bort, de szerinte a bornak nevezett termékekhez hozzátartozik az alkoholtartalom – írja a novenyvedoszer.hu.

bor

A fiatalabb korosztály a gyümölcsös és a citrusos borokat kedveli jobban – fotó: pexels.com

Változtak a fogyasztási szokások

Magyarországon míg a hetvenes években mintegy 160 ezer hektáron termesztettek szőlőt, addig mára ez 40 ezer hektárra csökkent – ennek ellenére még így is elégedettek voltak a borászok az eladott palackok számával. Aztán változás következett: a vörösbor fogyasztási aránya 7 százalékkal mérséklődött,  míg a rozé aránya 5 százalékkal nőtt, akárcsak a száraz és félszáraz boroké, amelyek a teljes fogyasztásnak ma már csaknem 50 százalékát adják.

A fiatalabb korosztály a gyümölcsös és a citrusos borokat kedveli jobban, az ízteszten a magas cukortartalmú borok voltak a legnépszerűbbek. A kezdő fogyasztók belépő kategóriáját az édes borok mellett a rozé jelenti: aki elsőnek ezt kóstolja meg az nagyobb eséllyel lehet felnőttként borkedvelő.

A fiatalabbak döntenek a bor jövőjéről?

Ennek az okairól kérdezte meg a novenyvedoszer.hu Koczor Kálmán balatonfüredi borászt, akinek a családjában 300 éves múltra tekint vissza a szőlészettel való foglalkozás.

Volt olyan időszak, amikor elértük a 32 liter évenkénti borfogyasztást személyenként, ez mára 15 literre esett vissza. A jogosítvánnyal rendelkezőkre a zéró tolerancia van érvényben, ami azt jelenti, hogy sem a déli ebédhez, sem pedig az esti vacsorához nem fogyaszthatnak bort. Ha egyetlen este 2 millió borfogyasztóból 1 millió autót vezet, és átlagban nem fogyaszt el 1 deci bort, akkor az jelentős mennyiségi kiesés

– mondta a visszaesés okairól a borász.

A másik okként említette azt, hogy számottevően csökkent a vörösbor iráni kereslet. A vörösborra jellemző a testesség, a zamatosság és a nehézkesség, ezzel szemben a fiatalok a szénsavas, gyümölcsös, illatos borokat szeretik, amelyhez alkalmazkodni kell. Ez pedig nem megy egyik percről a másikra.

Növekszik az alkoholmentes borok iránti igény is?

Erre a kérdésre válaszolva Koczor Kálmán elmondta, hogy bár van ilyen folyamat és igény, de ő nem tudja elképzelni a teljesen alkoholmentes bort, azt viszont igen, hogy alacsonyabb az alkoholfoka, azaz nem éri el a 12 fokot. Létezik olyan technológia, amellyel lehet ilyet előállítani, az alkoholt ki lehet vonni, de hogy erre a kisebb borászati üzemek mennyire képesek, azt nem lehet tudni.

Olyan kritikus állapotban van Magyarországon a szőlőtermesztés, hogy aki csak ezzel és az áruházláncokon keresztül történő borértékesítéssel foglalkozik, az ebből a szakmából nem tud megélni. A szőlő felvásárlási ára tízszeresére, az egyéb termékek ára nyolcvan-százszorosára emelkedett. Ebben a helyzetben a több száz éves múltra visszatekintő, családi hagyományokra épülő vállalkozás a borturizmusra, a vendéglátásra és a szálláshely bővítésre tud alapozni. Aki ezekre nem képes, annak nem lesz megélhetési forrása a szőlőtermesztésből

– fogalmazott Koczor Kálmán.