A dohányágazat szereplői mozgalmas éven vannak túl, az időjárási szélsőségeken kívül a tavalyi évben a tervezési-szabályozási munka is aktív volt.
2024. december 21-től új hatályos állapota jelent meg az 53/2015 FVM rendeletnek, előtte pedig a 2024-es év folyamán megtörtént a jogosultsági kvóták kiosztása is, ezzel majdnem lezárultak a teendők annak érdekében, hogy minden gazdálkodó felkészüljön a jogosultságalapú támogatási rendszerhez való visszatérésre.
Erre azért van szükség, mert előre láthatóan a COVID–19 világjárvány ágazatra gyakorolt gazdasági negatívumainak az ellentételezéséhez nyújtott támogatási forrásokból már nem lesz lehetőség új támogatási időszak kiírására a 11/2022. (III. 25.) AM rendelet alapján – írja a nak.hu.
Idén kivételesen nyitva áll egy extra jogosultságátírási időszak is a gazdák számára
A jogosultságok kiosztása kapcsán december 20-án jelent meg a 66/2024 AM rendelet, ami úgy módosítja az 53/2015 FVM rendeletet, hogy a 2024. évben nemcsak április 1–30. közötti időszakban lesz lehetőség a jogosultságátírási kérelmek benyújtására, hanem jelenleg is nyitva áll a lehetőség 2025. január 1–15. között, tehát összesen két időszakban nyílik lehetősége a gazdáknak a rendelkezésről – hívja fel a figyelmet a nak.hu.
Mozgalmas évet zárhatnak a dohányágazat szereplői – fotó: pixabay.com
Amennyiben valaki át szeretné íratni a szerkezetátalakítási jogosultságokat, akkor azt a megszokott módon a Kincstár felé kell jelezni:
- „A dohány szerkezetátalakítási nemzeti program alapján megállapított jogosultság jogosultjának személyében bekövetkezett változással kapcsolatos eljárási szabályokról” szóló 23/2017. (III. 21.) számú Kincstár Közleményben foglaltaknak megfelelően,
- illetve „A történelmi bázisjogosultságok jogosultjának személyében bekövetkezett változás átírásának rendjéről” szóló 33/2023. (VI. 9.) számú Kincstár Közleményben foglaltak szerint.
Fontos kiemelni, hogy a szerkezetátalakítási jogosultság átírása csak azonos mennyiségű történelmi bázisjogosultsággal történő átírással lehetséges!
A 3.2-es KAP stratégiai tervből látható, hogy a 2012-ben jóváhagyott feltételek lennének alkalmazandóak, a 2006-os bázisév alkalmazásával szemben pedig a 2018-as bázisévre történő frissítés célja, hogy javuljon a kapcsolat a jogosultságok tulajdonosai, valamint a valóban dohánytermeléssel foglalkozó gazdálkodók között.
Ez annyit tesz, hogy ahhoz a gazdához legyen lehetőség több forrást eljuttatni, aki továbbra is termel – írja a nak.hu.
Indexkép: pixabay.com