Mivel a bogár alapvetően nagy ázsiai szállítmányok fa csomagolóanyagaiba bújva érkezik Európába, szigorú ellenőrzést vezettek be. Tetézi a gondokat, hogy a bogár nem őshonos Európában, hanem úgynevezett inváziós faj, így nincs természetes ellensége.
A kártevő annyira veszélyes, hogy amelyik fán felfedezik a megtelepedését, azt a fát gyökerestül ki kell vágni és elégetni.
Ha a bogár nagy tömegben megtelepszik, nem nagyon lehet vele mit kezdeni. Mindent elpusztít. A bejutás megakadályozására képtelenség minden csomagolt áruféleséget tüzetesen megvizsgálni, viszont a csomagolóanyagokból a hosszú szállítás után megérkező halálosan kiéhezett kártevőket szinte „csokoládéként” vonzza a mezei juhar.
Ismert tény, hogy a mezei juhar az éghajlati szélsőségeket, az erős téli hideget és a tartós szárazságot jól elviselő fafaj. Könnyen bomló avarjával, árnytűrésével és árnyalásával, a vadrágásnak való ellenállásával a hazai lombos erdők hasznos elegyfája. Hazai elismertségét jelzi, hogy 2014-ben az erdészek az év fájának választották.
A mezei juhar révén a kártevőt meg lehet fogni és ezzel megakadályozni az erdőkbe való bejutását – fotó: nature.org
Akkor még fel sem vetődött, hogy egészen más célra is kiválóan felhasználható, miként „fogófaként” ragyogó szolgálatot tehet. Ezért a kockázatos helyek közelében érdemes ilyen „fogófákat” telepíteni, melyek révén a kártevőt „meg lehet fogni” és ezzel megakadályozni az erdőkbe való bejutását. Ahol aztán félelmetes károkat okoznának.
A kártevőről még több képet talál ide kattintva.