A világ mezőgazdasági termelőit és részben fogyasztóit évek óta aggasztja a beporzó méhek nagy arányú pusztulása, ami lényeges csökkenéssel fenyegeti a világban előállítható növényi termést, és ezzel veszélybe sodorja az élelmiszer-ellátást.

méhészet

A fertőzés tüneteit a rendellenes mortalitás, a fedetlen bábok és elpusztult méhek jelenléte, valamint a kaptárak általános gyengesége jelzi – fotó: pexels.com

A méhészek már hosszú harc árán eljutottak odáig, hogy fékezni tudják a varroa atka pusztításait.

Nem dőlhetünk azonban hátra, mert a közelmúltban egy új méhgyilkos atka, a Tropilaelaps mercedesae jelent meg, amely Georgiából (Grúziából) indult, de már több kelet-ázsiai országban és a Fekete-tenger északi és keleti partvidékén, többek között Oroszországban is fertőzi az ázsiai típusú méhfajok állományait, sőt elkezdett élősködni az európai típusú mézelő méheken is.

Ez a keskeny, hosszú testű és vöröses barna színű, nyolclábú atka kisebb a varroánál (mérete 0,5x1,0 mm), a pusztítása azonban legalább olyan veszélyes lehet, mivel a megtámadott bábok elhullása az ázsiai állományoknál csaknem 100 százalékos.

Az új atkának viselkedése is hasonló a varroáéhoz, nevezetesen a vemhes nőstények belépnek a tenyészsejtbe, és petéket raknak a méhlárvákra és a bábokra. A hasonló életmód azt a veszélyt is magában rejti, hogy a két parazita egyszerre is megfertőzheti ugyanazt a kaptárt.

A fertőzés tüneteit a rendellenes mortalitás, a fedetlen bábok és elpusztult méhek jelenléte, valamint a kaptárak általános gyengesége jelzi. Az új atka egyelőre még nem jutott el Amerikába és Európába, de a szakértők maximális éberségre hívják fel a figyelmet, mert a behurcolása a mézimport révén bármikor megtörténhet, és beláthatatlan következményekkel járhat.

Forrás: agronotizie.imagelinenetwork.com

Indexkép: pixabay.com