Az élénk színekben pompázó „reggeli dicsőségnek" is nevezett hajnalka vagy hajnali fény (ipomea) nevű virág számos fajtája magyarországi kertben is díszlik, de nálunk nagyon kevesen ismerik azok különleges tulajdonságait.
A Michigani Egyetem (UM) kutatói felfigyeltek arra, hogy ezek a növények rezisztensek, illetve immunisak a glifozát gyomirtó hatásával, valamint a rágó rovarok támadásaival szemben, miközben a glifozátra érzékeny növények leveleit a rovarok intenzíven rágják, még glifozát tartalmú Roundup gyomirtó szerrel történő kezelés esetén is.
Ez arra utal, hogy a glifozát gyomirtó szer megzavarja a növények és a növényevő rovarok együttes fejlődését.
Hajnalka vagy hajnali fény (ipomea) – fotó: pixbay.com
Ezért a kutatók szükségesnek tartják a gyomirtó szereknek a növények fejlődésére gyakorolt általános hatását behatóan tanulmányozni annak érdekében, hogy a rezisztencia a glifozáttal szemben érzékeny növényekre is átvihető legyen.
Grace Zhang, az UM doktorandusz hallgatója 1.600 hajnalka növényt vizsgált, amelyeknek felét glifozáttal permetezte. A vizsgálat alapján megállapította, hogy a glifozáttal szemben ellenálló növényeket kevésbé károsították a rovarok, a glifozátérzékeny növényekben pedig nagyobb károkat okoztak.
Ebből arra lehet következtetni, hogy a magasabb szintű glifozát-rezisztenciát mutató növények a rovarokkal szemben is jobban ellenállnak.
A kutatók feltételezik, hogy a hajnalka virágokban több gén is működhet együtt olyan méregtelenítési utak kialakításában, amelyek elzárhatják a glifozátot.
Az UM munkatársai kutatási eredményeiket a New Phytologist folyóiratban tették közzé.
Forrás: eurekalert.org
Indexkép: pixabay.com