A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) szaklaboratóriumainak vizsgálata szerint az egyik legveszélyesebb méreganyagot, a karbofuránt használták a turai mérgezéshez - közölte a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME) csütörtökön az MTI-vel.
A karbofuránról azt közölték, hogy az egész Európai Unióban már 2008-ban betiltották. A karbofurán az egyik legmérgezőbb vegyület, amely mezőgazdasági forgalomban volt, a halálos dózisa különböző emlősfajoknál 3-19 milligramm per testtömeg között változik, de a madarak általában ennél jóval érzékenyebbek.
2021. augusztus 9-én hét, 2021. augusztus 13-án további 40 elhullott madár tetemére bukkantak Tura térségében, de ez csak a kezdet volt – Fotó: police.hu
Ismeretlen tettes csaknem 8000 hektáron, gyakorlatilag a Szent András Dombi Vadásztársaság teljes működési területén mérgezett csalétkeket helyezett ki. A turai tömeges mérgezés következtében 114 állat pusztult el, köztük 8 védett állatfaj 93 egyede, 76 barna rétihéja, 7 egerészölyv, 3 holló, 2 barna kánya, 2 erdei pityer, 1-1 hamvas rétihéja, rétisas és aranypettyes bábrabló bogár. A mérgezés áldozata lett négy háziállat - két kutya és két macska -, valamint három vadászható faj 11 egyede - nyolc róka, két dolmányos varjú, egy szajkó - és hat, a maradványokból meg nem határozható állat.
Az MME legfrissebb közleménye szerint a Nébih az első minták patológiai és toxikológiai elemzése után arra jutott, hogy az egyik legveszélyesebb méreganyaggal, a karbofuránnal történt a szándékos mérgezés.
A most kimutatott koncentrációk sokkolták a szakembereket, hiszen az egyes csalétkekben talált 6000 milligramm per kilogramm értéket meghaladó, és az egyes barna rétihéjákból kimutatott 60 milligramm per kilogramm értéket megközelítő koncentrációk minden eddigi esetet sokszorosan felülmúltak – írta az MME.
Azt írták, hogy 158 ember halálához elegendő mérget használtak. 158 ezer barna rétihéja pusztulásához vagy a parlagi sas teljes világállományának megmérgezéséhez elegendő hatóanyag is lehetett azokban a csalétkekben, amelyeket természetvédők távolítottak el az elmúlt hetekben a turai vadászterületről.
A Pest Megyei Rendőr-főkapitányság augusztus végén azt közölte, hogy természetkárosítás bűntettének gyanúja miatt nyomoz a Gödöllői Rendőrkapitányság.