2025-ben tovább emelkedhet a gázfelhasználás – áll a Nemzetközi Energia Ügynökség első negyedéves globális gázpiaci jelentésében.
Az előzetes adatok alapján 2024-ben a globális földgázfelhasználás 2,8 százalékkal, 115 milliárd köbméterrel bővülhetett a megelőző évhez képest, így a növekedési ráta jóval a 2010 és 2020 közötti 2%-os érték felett alakulhatott. Az első becslések szerint ezzel a földgáz a világ energiaigény-növekedésének körülbelül 40 százalékát fedezte, ami több, mint bármelyik másik energiahordozó részesedése - írja a portfolio.hu elemző cikke alapján az infostart.hu.
A földgáz iránti globális igény emelkedésének az egyik jelentős kiváltó oka az olaj és olajalapú termékekről gázra való átállás a különböző területeken (a közúti és hajózási szállítási ágazatokban, a villamosenergia-termelésben).
A globális gázmérleg továbbra is törékeny, a kínálati oldal továbbra is szűk – fotó: pixabay.com
Az elemzés szerint az európai gázigény 2025-ben előreláthatóan valamivel több mint fél százalékkal, 3 milliárd köbméterrel 493 milliárd köbméterre emelkedhet.
2025-ben 2024-hez képest az Európába érkező orosz földgáz mennyisége újabb 15 milliárd köbméterrel csökkenhet az ukrajnai gáztranzit leállása következtében.
A Nemzetközi Energia Ügynökség (IEA) első negyedéves értékelése szerint azonban ez nem fog azonnali ellátásbiztonsági kockázatot jelenteni az EU-tagok számára, tekintettel a bőséges gáztárolói készletekre, valamint az európai gázszállító vezetékrendszer sűrű összekapcsoltságára és a globális LNG-piachoz való hozzáférésre.
A 2025. január közepén érvényes határidős jegyzések arra utalnak az IEA szerint, hogy a legnagyobb európai gázkereskedelmi központ, a holland TTF irányadó ára 2025-ben átlagosan 30%-kal haladhatja meg a 2024-es szintet, és valamivel 14 USD/MBtu felett, vagyis 48 EUR/MWh körül alakulhat, ami csaknem megegyezik a január végi árszinttel – olvasható az elemzésben, ami kiemeli, hogy 2025-ben nagyobb lehet az európai LNG-import. Ez a globális földgázpiacon is érezhetően szűkítheti a kínálatot az IEA szerint.
A globális gázmérleg továbbra is törékeny, a kínálati oldal továbbra is szűk, és a geopolitikai feszültségek továbbra is táplálják az áringadozást, a jelenlegi gázpiaci helyzet rávilágít arra, hogy a felelős termelőknek és fogyasztóknak együtt kell működniük a biztonságos globális gázellátás struktúrájának megerősítése érdekében – olvasható a Nemzetközi Energia Ügynökség (IEA) közleményében.
Magyarországon rezsicsökkentés van érvényben, így a fogyasztók nagyjából éves szinten 1800 köbméterig igen kedvezményes árat fizetnek. Amennyiben emelkedik a gáz világpiaci ára, azt a költségvetésből pótolják ki.
Indexkép: pixabay.com