Egyes tonhalkonzervek egy mérgező fémet, a metil-higanyt is tartalmazhatják, ami veszélyes lehet az egészségünkre – írja a 168.hu.
A tonhalkonzerv veszélyes is lehet – fotó: pexels.com
Nagyon népszerűek a konzerves ételek a hosszú eltarthatósági idejük és a könnyű tárolhatóságuk miatt. Nagyon sokféle alapanyag és étel elérhető ilyen formában, a zöldségektől kezdve a halakon át egészen a készételekig. Előnyük, hogy vitaminokban és ásványi anyagokban gazdagok maradnak, hiszen a friss alapanyagokat közvetlenül a konzerválás előtt dolgozzák fel, megőrizve ezzel a tápanyagtartalmukat.
Hátrányuk azonban, hogy egyes változataiknak nagyon magas a só-, cukor- és adalékanyag-tartalma, illetve a konzervdobozokban lévő fémek – például a BPA – kockázatot jelenthetnek az egészségre. Mértékletes fogyasztásuk esetén a konzervételek praktikus megoldást nyújthatnak, de célszerű figyelni az összetevők listájára és a hozzáadott anyagokra.
Vannak veszélyes konzervek is
Egy új tanulmány szerint az egyik konzervként kapható étel (tonhalkonzerv) különösen veszélyes lehet az egészségünkre nézve, a várandós nők és a gyerekek esetében pedig még nagyobb a rizikó.
Az ezzel kapcsolatos kutatás során szinte minden Franciaországban, Olaszországban, Spanyolországban, Németországban és Nagy-Britanniában értékesített halkonzerv metil-higannyal volt szennyezett, azzal a mérgező fémmel, amit a kutatók a rákos megbetegedésekkel is összefüggésbe hoztak.
Az ilyen ételek fogyasztása nagyon veszélyes lehet, mivel károsíthatja az agy fejlődését, de akár életveszélyes tüdőkárosodáshoz is vezethet. A metil-higany jelentősen károsíthatja a vesét, az idegrendszert, okozhat látásproblémákat, növelheti a szív- és érrendszeri betegségek kockázatát.
Kiugró értékeket mértek
A jelenlegi uniós és brit jogszabályok értelmében a tonhal higanytartalmának határértéke 1 mg/kg, míg más halak esetében ugyanez 0,3 mg/kg lehet. A Foodwatch és a párizsi székhelyű Bloom civil szervezet azonban megállapították, hogy az általuk megvizsgált 148 konzervdoboz mindegyike higanyt tartalmazott, amelynek mintegy 57 százaléka meghaladta a határértéket.
Egy párizsi Carrefour Cityben vásárolt konzervdoboz pedig rekordszintű, 3,9 mg/kg higanyt tartalmazott, ami a megengedett 0,3 mg/kg-os határértéknek a 13-szorosát jelentette.