Beköszöntött a fűnyírás időszaka, egyre több kertben kerülnek elő a gépek. Csak az a kérdés, hogy vajon elég, ha csak levágjuk a füvet a kertben vagy léteznek olyan módszerek is, amelyekkel még szebbé varázsolhatjuk a gyepet – írja a 168.hu.
Létezik néhány olyan alapvető szabály és ajánlás, amit a fűnyírás során érdemes betartani – fotó: freepik.com
A fűnyírást a legtöbben maguk végzik, a zöld fű, a frissen vágott gyep illata a legtöbb kerttulajdonos számára tavasztól késő őszig nélkülözhetetlen élmény. Vannak azonban olyan rossz szokások, amivel akaratlanul is árthatunk a házunk körüli zöldövezetnek.
Tavasszal a gyep gondozása érdekében számos fontos feladatot szükséges elvégezni. Ilyenek feladat a:
- fűnyírás: a tavasz a fű növekedésének időszaka, ezért rendszeres fűnyírással kell röviden tartani a gyepet, ezzel megakadályozzuk a gazok és gyomok elburjánzását is.
- lazítás és szellőztetés: elősegítik a levegő, a víz és a tápanyagok optimálisabb áramlását a gyökerekhez.
- tápanyag-utánpótlás: a tavaszi időszakban alkalmazott jó minőségű fűtrágya elősegíti a gyep növekedését és egészségének megőrzését. Mindig olyan trágyát válasszunk, amely kiegyensúlyozott mennyiségben tartalmaz nitrogént, foszfort és káliumot.
- gyomirtás: az időben elkezdett gyomirtás – akár gyomirtó szerrel, akár kézi gyomlálással – megakadályozza a gyomok elterjedését és a gyep károsodását.
- öntözés: mivel a tavaszi időjárás is lehet száraz, szükség lehet az öntözésre, különösen akkor, ha a gyep már aktívan növekszik.
- talajtakarás és tömörítés: a kopottabb területekre célszerű talajtakarót kiszórni annak érdekében, hogy segítsük a gyep regenerálódását. Emellett a talaj tömörítésére is szükség lehet.
A fűnyírást a legtöbben maguk végzik, a zöld fű, a frissen vágott gyep illata a legtöbb kerttulajdonos számára tavasztól késő őszig nélkülözhetetlen élmény – fotó: pixabay.com
Milyen alapszabályai vannak a fűnyírásnak?
Létezik néhány olyan alapvető szabály és ajánlás, amit a fűnyírás során érdemes betartani annak elérésére, hogy biztosítani tudjuk a gyep egészségét. Lássuk, mik ezek!
- Soha ne vágjuk túl rövidre a füvet: az ajánlott fűmagasság a legtöbb fűfajtánál jellemzően 5-7,5 centiméter között van. Ha túl rövidre nyírjuk, akkor a fű gyengébbé válik, és növekedési problémák alakulhatnak ki.
- Alkalmazzunk váltakozó irányú nyírást: rendszeresen változtassuk meg a fűnyíró irányát, hogy a gyepen ne alakulhassanak ki sávok vagy tépázott területek.
- Lehetőleg ne nyírjunk nedves füvet: amennyiben nedves vagy esős az időjárás, akkor halasszuk el a fűnyírást, mert a nedves fű könnyebben sérülhet és a fűnyíró is nehezebben működik.
- Mindig legyenek élesek a pengék: rendszeresen vizsgáljuk meg, hogy a fűnyíró pengéi elég élesek-e, ugyanis a tompa penge egyenletlen vágást biztosít, és csúnyán roncsolhatja a fűszálakat. Figyelmeztető jel lehet erre, ha másnapra a levágott gyepen a fűszálak vége sárga lesz és nem egyenesen vágott, hanem olyan, mintha "megrágcsálták" volna.
- Kerülni kell a túl gyakori nyírást: különösen fontos ez nyáron, a forró időszakokban, mert a gyep könnyebben kiszáradhat. Ilyenkor a heti egyszeri nyírás elegendő szokott lenni.
- Kezeljük megfelelően a levágott füvet: nem mindenki szokta összegyűjteni a levágott füvet, vannak, akik direkt a gyepen hagyják szétszórva. Az összegyűlt vágott fű hasznos lehet a tápanyagok szempontjából, de ne hagyjuk a gyepen túl vastagon, mert megakadályozhatja a levegő, a víz és a tápanyagok eljutását a növény gyökereihez.
Soha ne vágjuk túl rövidre a füvet – fotó: pixabay.com
Milyen fűnyírót válasszunk: elektromost vagy benzinest?
Az elektromos és benzines fűnyírók előnyökkel és hátrányokkal is rendelkeznek. Hogy melyik a jobb választás, azt mindig a körülmények és az igények döntik el.
Az elektromos fűnyírók jellemzően kisebb környezeti lábnyommal rendelkeznek, hiszen nem bocsátanak ki káros kipufogógázokat. Előnyük, hogy nem túl hangosak, nem zavarják a szomszédokat. Üzemeltetésük általában olcsóbb, mert nincs szükség üzemanyagra, csak elektromos áramra. Kisebb kertekbe környezetbarát, csendes megoldást jelentenek.
A benzines fűnyírók sok esetben erősebbek és jobban alkalmazkodnak az olyan nehéz körülményekhez, mint például a magas, sűrű fű vagy a dombos területek. Előnyük, hogy a használatuk során nem képez akadályt a kábel hossza, folyamatos eligazítása. Nagyobb területekhez, vagy nehéz feltételek mellett, a benzines fűnyírók lehetnek a hatékonyabbak.